Nişanyan'a ODTÜ'de feminist protestosu

Nişanyan'a ODTÜ'de feminist protestosu
Nişanyan'a ODTÜ'de feminist protestosu
ODTÜ'de düzenlenen 1. Teoloji Sempozyumu'na katılan Sevan Nişanyan, feminist grupların protestosuna uğradı

Radikal.com.tr - Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde üç gündür devam eden 1. Teoloji Sempozyumu’nun final gününde, ilahiyatçı Edip Yüksel ile birlikte konuşma yapması beklenen yazar Sevan Nişanyan, feminist ve LGBT grupları tarafından protesto edildi. x

'SEVAN DIŞARI'

‘Kuran'ın Kültürel ve Terminolojik Kaynakları’ başlıklı konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Sevan Nişanyan, Nazi askeri üniforması giymiş bir grubun üzerinde ‘I Love Sevan’ yazılı bir pankartıyla karşılaştı. Hemen ardından feministlerin ıslıklarıyla protesto edilen yazara karşı salonun bir kısmından ‘Sevan dışarı’ sloganları yükseldi. Salonda yaşanan arbedenin ardından protestocu gruplar kürsüyü işgal ederken, konuşma yapamayan yazar tepkiler nedeniyle salondan ayrılmayacağını dile getirdi.

Nişanyan’ın, 2007 yılında eski eşi Müjde Tönbekici ile arasında yaşanan ‘dışkı’ hadisesinden dolayı feministler tarafından protesto edildiği öğrenilirken, olayların büyümesinin arından Nişanyan ve Edip Yüksel küçük bir gruba karşı mikrofonsuz konuşmak zorunda kaldı.


  http://www.radikal.com.tr/112175111217516

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Orda olsaydım ... - nazaret

  Orda olsaydım ben de ''Paramı geri ver '' diye bağırırdım...Yarısı yalan yanlış uyduruk ilgilerle dolu manipülasyon ile insanları yanıltmak için yazılmış bir kitabı Etimoloji Sözlüğü diye insanlara kakaladı...Ben de inanıp aldım..... 22 tl borcu var bana....

  protesto hakkında, protestonun içinden. - odtusitop

  protestoyu gerçekleştiren grubun yazdığı bildiri: http://fakfukfon.wordpress.com/2013/02/17/i-brain-sevan-nisanyan/ sevan nişanyan eski eşine uyguladığı şiddet -haberde 'dışkı' hadisesi olarak geçiyor- ve sonrasında bu şiddeti protesto eden feministleri faşist diye nitelendirmesi üzerine bugün tekrar protesto edildi. ilk oturumda protesto edildi ve sunum yapacağı konuda konuşması engellenmedi. ilk oturumdan sonra da kendisine, 'bir daha odtü'ye gelmeyin' diyen bir öğrenciye '....... gelirim' dedikten sonra tepki büyüdü. sevan nişanyan küfür ettiğini kabul edip ve hala küfürünün arkasında olduğunu söyledikten sonra seyircilerin de kadın bedenini aşağılayarak yapılan bu küfürü alkışlamaları üzerine sevan nişanyan'ın konuşturulmaması kararı alındı ve konuşturulmadı.

  Hayır Yanlış Yazmışsınız - blackgodsdarkness

  eksik bilgilendirilmişsiniz. Sevan Nişanyan "Kur'an'ın Kültürel ve Terminolojik Kökeni" başlıklı sunumunu protesto'nun ardından gerçekleştirmiştir. Öğle arasından sonra yapılacak olan edip yüksel ile tartışma, öğle arasında yaşanan tartışmalar esnasında gerilimin tırmanması ve küfürleşmelere varmasının da etkisiyle protestonun dozunun artması engellenememiş ve söz konusu tartışma gerçekleştirilememiştir.

  dışkı - ibrahimbaytak

  fikirlerini de beğenmiyorum ama karısını kafasına dışkı dökmesi yok mu işte bunun için nefret ediyorum.

  Entelektüel olmak ve bu duruma düşmek - enver altın

  Burada adı geçen kişiye herhalde sadece feministler tepkili değillerdir. Yakın bir zamanda, okuduğum bir habere göre, dediklerinin doğru ve güvenilir olması imkânsız, saygıdan ve edepten son derece uzak bir biçimde, iddialarda bulunmuştu bir konuda. Onun için böylesi durumlara düşen insanlar diğer insanları ancak insan hakkında kötümser yapıyorlar. İnsanın insana güvenmesini zorlaştırıyorlar. Hem de entelektüel bilinen kişiler olarak.

  Berbat olmuş bir çuval incir - winfrieda

  Çok ama çok anlamsız, gereksiz ve haddini aşan bir protestoydu. Grubun Nişanyan'ı hedef gösterme nedeni dışkı hadisesi değil, kendi yayınladıkları bildiriye göre şu sözlerdi: "Feminizmin çirkin bir nefret ideolojisi olduğunu düşünüyorum. Aynen bu beklenirdi onlardan, kendilerinden bekleneni yaptılar. Çirkin bir ırkçılıktır feminizm, başka bir şey değildir" Açıkça feminizm -kadın değil- karşıtı olan bir düşünceyi, kadın karşıtı ve cinsiyetçi olarak lanse ettiler ki aklı başında herkes bu sözlerin kadınları değil, bir akımı hedef aldığının farkındadır. Nefret ve nefret söylemi arasındaki farkın ayırdında olmayan bu arkadaşlar, Nişanyan'ın sözlerinin nefret söylemi olduğunu ve toplumda kadına şiddeti beslediğini söylediler. Feminizm ve kadın hakları savunuculuğunun bir olmadığını, kimsenin feminist olmak gibi bir zorunluluğu olmadığını ve isteyenin istediği akımdan nefret etmesinin bir HAK olduğunun farkında değillerdi sanırım. Her neyse, yaptıkları şey orada konuşmayı dinlemek için zamanını ayırmış, para ödemiş, emek harcamış insanların hakkına tecavüzdü ve ısrarla bunu görmezden geldiler. Sonuç itibariyle, Sevan Nişanyan da salonu terk etmedi, inatla orada kaldı ve Edip Yüksel'le tartışmayı devam ettirdiler ama maalesef küçük bir izleyici grubu dışında kalanların konuşmayı takip etme fırsatı olamadı alan darlığından dolayı. Muhalif duygularını tatmin etmek dışında bir şey başarabildiler mi? Hayır. Başka insanların haklarını hiçe sayarak koca bir sempozyumu mahvettiler ve koca bir salon dolusu dinleyicinin nefretini kazandılar, umarım mutludurlar ne diyebilirim ki