Niye Guantanamo'da?

ABD'nin Guantanamo Üssü'nde tutulan Türk tutsak Murat Kurnaz'ın avukatı, Amerikan'ın Sesi Radyosu aracılığıyla Türk hükümetine seslendi. Bahar Azmi, "Kurnaz'ın dosyası, temyizde.

İSTANBUL - ABD'nin Guantanamo Üssü'nde tutulan Türk tutsak Murat Kurnaz'ın avukatı, Amerikan'ın Sesi Radyosu aracılığıyla Türk hükümetine seslendi. Bahar Azmi, "Kurnaz'ın dosyası, temyizde. Karar altı ay ila bir yıl arasında çıkar. Bu sürede Türkiye devreye girerse, Kurnaz bir ayda bırakılır" dedi.
Murat Kurnaz, 1971 yılında Almanya'ya yerleşen Türk işçi ailesinin çocuğu olarak, 1982 yılında Bremen'de doğdu. Burada bir camide 'Cemiyeti El Tebliki' adlı grupla tanıştı ve 11 Eylül'den bir ay sonra, Kuran'ı daha iyi öğrenmek için Pakistan'ın yolunu tuttu. Avukatının verdiği bilgiye göre altı hafta Pakistan'da 'misyoner' bir grupla dolaştı. Otobüsleri durdurularak yapılan bir arama sonucunda tutuklandı ve Pakistan tarafından Afganistan'daki ABD askerlerine teslim edildi. Kurnaz, 3.5 yıldır Guantanamo'da 'düşman savaşçı' sıfatıyla tutuluyor. Kampta dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 500 kişinin (kesin sayı bilinmiyor) bu sıfatla, yargılanmaksızın tutulduğu sanılıyor.
Kurnaz'ın ABD'li avukatı ve insan hakları savunucusu Bahar Azmi ise 'Amerika'nın Sesi' radyosunun sorularını yanıtlarken şöyle konuştu:
"Washington'da federal yargıç, 31 Ocak'ta Kurnaz'ın tutukluluğunun yasadışı olduğuna karar verdi. Ancak Savunma Bakanlığı itiraz etti. Temyizden Kurnaz lehine karar çıkarsa, mahkeme yoluyla ABD hükümetinden, tutukluluk halinin devamı için yeni deliller sunmasını ya da Kurnaz'ı serbest bırakmasını isteyeceğiz" dedi. Ancak, Azmi şimdiye kadar Guantanamo' dan hiçbir tutuklunun mahkeme kararıyla serbest bırakılmadığını, bırakılanların kendi hükümetlerinin Amerikan hükümeti nezdindeki girişimi sonucu serbest kaldığını savundu.
Azmi, "Bizim çabamızla kısa bir süre önce gizlilik statüsü kaldırılan Amerikan askeri istihbarat raporları bile, Kurnaz ile ilgili görüşlerimizi destekliyor. Raporlardaki açıklamalara göre ABD hükümeti şu sonuca varmıştır: Kurnaz, El Kaide ya da Taliban'la bağlantılı değil, ABD'ye karşı terörist tehdit oluşturmuyor" dedi.
Gizlilik kararı kaldırıldı
Kurnaz'ın durumu, son olarak Washington Post gazetesine manşet oldu. 'Gizlilik' kararı kaldırılan Kurnaz dosyasını inceleyen gazete,
Amerikan İstihbarat Görev Gücü Komutanlığı ve Alman istihbaratının raporlarına göre 'terörist gruplarla ilişkisi yok' denmesine rağmen, Murat Kurnaz'ın Guantanamo'da tutulduğunu yazdı. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7422367422360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.