'Nobel Ödülü almış kaç bilim kadını var'

'Nobel Ödülü almış kaç bilim kadını var'
'Nobel Ödülü almış kaç bilim kadını var'
Kadınlarla ilgi ilginç yorumlarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eski Öğretim Üyesi Ahmet Küçükusta, 'Ben bir bilim travestisiyim' başlıklı yazısında 'Fizikte, kimyada veya tıpta Nobel almış kaç kadın vardır dersiniz?' diye sordu.

Prof. Celâl Şengör porno sitelerinin sayısız faydasından söz etti uzun uzun. Arkasından Prof. Doğan Kuban, tabiatta tekişlilik diye bir şey bulunmadığını ve aslolanın çokeşlilik olduğunu yazdı.

Şimdi de ünlü tıp profesörü Ahmet Rasim Küçükusta,bilim insanlarının neredeyse tamamının erkek olduğunu, bu nedenle “bilim adamı” kavramını kullanmakta hiçbir sakınca bulunmadığını ifade etti.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Ahmet Küçükusta, kadınlar konusunda çarpıcı iddiaların yer aldığı bir yazı kaleme aldı.
Prof. Küçükusta, şunları söyledi:

“Mesele kadınların başının altından çıkıyor olmalı. Çünkü çevremden biliyorum; bilimle uğraşan kadınlar kendilerine bilim adamı değil ‘bilim kadını’ densin istiyorlar. Açıkçası, bilim adamı teriminden ‘kıllanıyorlar.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok az sayıda bilim kadını var. Mesela, fizikte, kimyada veya tıpta Nobel almış kaç kadın vardır dersiniz? Ya da müzikte, edebiyatta, sosyolojide sivrilmiş, deha, virtüöz seviyesine erişmiş kişilere bakarsanız, bunların içinde de parmakla sayılacak kadar az kadın çıkar.

Durun; hemen ‘Ama üniversitelerimizdeki kadın doçentlerin, profesörlerin sayısı her geçen gün artıyor. Birçok fakültede erkekten çok kadın öğretim üyesi var’ demeye kalkmayın. Bilim adamlığı başka şey öğretim üyeliği başka şey. Her profesör bilim adamı olmadığı gibi, bilim adamı olmak için de illâ profesör veya doçent olmak da gerekmez.

Hem bilim insanı hem bilim kadını sözlerinden mustaripim. Hadi, madem bilim insanı var, o zaman ‘bilim hayvanı’ da olmalı diye cinslik yapmayalım ama yarın oğlanlar, lezbiyenler, travestiler, onun bunun çocukları ve daha bilmem kimler ayaklanırlarsa ne olacak? ‘Biz ne bilim adamıyız ne bilim kadını. Biz ‘Bilim lezbiyeniyiz’ veya biz ‘Bilim transseksüeliyiz’ diye herkes kendi terimini yaratırsa kim ne diyebilir?” (Hürriyet)


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Nobel

  ,

  Mayın

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Ünlü

  ,

  Bilim

  ,

  zaman