Nobel'e değer görülen Aziz Sancar, HDP'li Mithat Sancar'ın akrabası

Nobel'e değer görülen Aziz Sancar, HDP'li Mithat Sancar'ın akrabası
Nobel'e değer görülen Aziz Sancar, HDP'li Mithat Sancar'ın akrabası
Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan ikinci Türk olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın akrabası olduğu ve halen aile fertlerinin Savur ilçesinde yaşadığı öğrenildi.

Nobel'e değer görülen Aziz Sancar, HDP'li Mithat Sancar'ın akrabası olduğu öğrenildi. Ödülün aileleri için de ülke için de büyük bir gurur olduğunu söyleyen Sancar, “Dünyanın bu ödülden önce de çok iyi tanıdığı önemli bir bilim insanıdır” dedi. Hürriyet 'te yer alan habere göre Mithat Sancar, Prof. Dr. Aziz Sancar ile babalarının amca çocuğu olduğunu, ancak kendisinin yaş farkı nedeniyle “Aziz Amca” diye hitap ettiğini belirtti.

Nobel'i kazanan Aziz Sancar'dan ilk açıklama

Nobel ödülü kazanan Aziz Sancar kimdir?

Ailelerinin halen Savur’da yaşadığını vurgulayan Sancar şunları söyledi: “Liseyi Mardin’de okumuştu, Diyarbakır ’da tıp okudu. Aramızdaki yaş farkı nedeniyle birlikte fazla vakit geçirmemiz söz konusu olamadı. Zaten üniversiteden sonra yurtdışına çıktı. Son yıllarda çok fazla görüşme şansımız olmadı. Ara ara aile toplantılarında görüşüyorduk. En son Koç Bilim Ödülünü aldığında görüşmüştük. The Times’e daha önce kapak olmuştu. Başından beri çok yetkin bir bilim insanıydı. Bu ödülden önce de dünyanın bilim alınında çok iyi tanıdığı, çok yetkin çalşımaları olan bir bilimadamı. Ben de çalışmalarını takip ediyorum. Bu ödülle başarısı taçlanmış oldu. Ülkemiz için olduğu kadar benim için de ailemiz için de büyük bir gurur.”

2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Prof. Dr. Aziz Sancar aldı

Hiç yıpranmayan bedenin sırları Sancar'a Nobel getirdi