'Nobellik' Sait: Eğitim şart

Kan davalarının bitirilmesi yolundaki çabalarından dolayı Fransız Haber Ajansı'nca (AFP) 'Nobellik Sait' olarak tanıtılan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Töre ve...
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Kan davalarının bitirilmesi yolundaki çabalarından dolayı Fransız Haber Ajansı'nca (AFP) 'Nobellik Sait' olarak tanıtılan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu'na verdiği raporda, bölgede 88 kadının töre cinayetine kurban gittiğini açıkladı. Şanlı, "Tek çözüm eğitim" dedi.
AFP'nin, 'Nobel Barış Komitesi belki onu tanımıyordur ama Güneydoğulu bu kasap beş yılda tam 397 kan davasında anlaşma sağladı' haberiyle tanıttığı Şanlı'ya bu haberden sonra 'Nobellik Sait' lakabı takıldı. Kan davalarının yanı sıra töre ve namus cinayetlerine karşı çabalarıyla da tanınan Şanlı, bu konuda günü gününe tuttuğu günlüğünden TBMM Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu üyelerine bilgi verdi. Son yıllarda 88 kadının töre cinayetine kurban gittiğini belirten Şanlı, "Diyarbakır ve çevresinde 90 tane kan davası var. İki aşirete mensup 5 bin kişi aylardır Diyarbakır Çarşısı'nın yüzünü görmedi" dedi.
'Barış komitesi' önerisi de onun
Şanlı'nın 'Aşiretler arası kan davaları için Barış Komitesi' kurulması önerisi de komisyon üyeleri tarafından olumlu karşılandı. Şanlı, "Bu komite kaymakam, emniyet amiri, askerler ile bölgenin ileri gelenlerinden oluşan bir komite olsun. Cinayetler başlamadan, huzursuzluk başladığında olaylara müdahale edelim. Önemli olan cinayetler olmadan uzlaşma olsun. Bölgedeki kan davalarının nedeni; arazi ihtilafları ve 50-60 yıllık kadastro davaları. Aşiretler arasında, bu ihtilaflar nedeniyle mahkemeye yansıyan durumlarda, mahkeme kararı olmadığı için tarlayı, toprağı güçlü olan aşiret sürüp kullanıyor. Bu nedenle de çatışmalar yaşanıyor. Aynı şekilde, töre ve namus cinayetlerinde de, bölgede okuma-yazma oranının düşük olması büyük etkendir" diye konuştu.
Komisyon üyelerine kız çocuklarının okula gönderilmesi gerektiğini anlatan Şanlı, "Bu konuda hükümet elinden geleni yapmalı. Çünkü kız çocukları eğitimli olduğunda söz sahibi olabiliyor. Ancak okumamış insanın aile içinde de sözü geçmiyor. Töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için aşiret liderlerinden destek alınmalı. Aşiret liderleri bölgedeki olayları önlemede önemli role sahiptir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7673637673630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.