@ismailsaymaz

Nöbet arkadaşını derin uykuda öldürene 5 yıl!

Nöbet arkadaşını derin uykuda öldürene 5 yıl!
Nöbet arkadaşını derin uykuda öldürene 5 yıl!
Silah arkadaşı er Eren Özel'i, 'tüfeğiyle dürterek uyandırırken öldürmek'ten er Ahmet Aktaş'a, 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan beş yıl hapis cezası verildi. Bilirkişi, er Özel'in derin bir uyku içindeyken vurularak öldüğünü ifade etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kahramanmaraş’ta, silah arkadaşı er Eren Özel’i, “tüfeğiyle dürterek uyandırırken öldürdüğü” iddia edilen er Ahmet Aktaş’a ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan beş yıl hapis cezası verildi. Karar duruşmasında dinlenen bilirkişi, er Özel’in derin bir uyku içindeyken vurularak öldüğünü ifade etti.

YATTIĞI YERDE VURULDU 

Er Özel, 8 Eylül 2011’de Kahramanmaraş 5. Zırhlı Tugayı’nda askerliğini yaparken üst devresi er Ahmet Aktaş’la birlikte nöbete gitmişti. İddialara göre İlkin Aktaş uyumuş, sonra Özel aynı bölümde kıvrılarak uyumuştu. Özel, olayın ardından yattığı yerde sol gözünden vurulmuş vaziyette ölü olarak bulunmuştu. Önce erin intihar ettiği söylendi. Aynı gün ifadesi alınan Aktaş tüfeğinin duvara çarpıp ateş aldığını öne sürdü. İkinci ifadesinde, duvara yasladığı tüfeğin Özel’in üzerine düştüğünü, erin de tüfeği tutup ayağa kalkmak isterken patlama olduğunu iddia etti. Üçüncü ifadesinde, tüfeğin kapıya çarparak patladığını savundu. Dördüncü ifadesinde ise ‘tüfeğiyle dürterek uyandırdığı sırada namluya dokunması’ sonucu Özel’in kendisini vurduğunu iddia etti. 

İHTİSAS KURULU 'UZAK' DEDİ AMA...

Aktaş’ın yasak olmasına rağmen kulübede neden şarjör taktığı, tüfeğin emniyetinin neden açık olduğu anlaşılamadı. ATK 1. İhtisas Kurulu tarafından verilen ilk raporda, “Özel’i öldüren kurşunun uzak atış mesafesinden atıldığı” ve ölümün kaza sonucu gerçekleşmiş olabileceği ifade edildi. Aktaş’a ‘bilinçli taksirle adam öldürme’ iddiasıyla 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Gaziantep Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu arada, Özel Ailesi’nin başvurusu üzerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın hazırladığı uzmanlık raporunda, Özel’in kasten öldürülmüş olabileceğini ifade edildi. Prof. Arıcan, atışın uzak değil, bitişik mesafeden yapıldığına dikkat çekerken, Özel’in sol kulağı arkasındaki sıyrık için de, “Ölüm öncesi ya da sonrasında sıyrık oluşturacak nitelikteki cisimlerle künt travma sonucu olduğunu düşündürmektedir” dedi. Özel’in dizlerini kendine çekip sol elini bacakları arasına sıkıştırmış haldeki görüntüsü karşısında da Arıcan, “Uyku pozisyonunda olduğunu düşündürmektedir. Bulgular Ahmet Aktaş’ın, namludan tutup kalkmak üzereyken silahın ateş alması öyküsünü desteklemiyor” dedi. 

MAHKEME İKİNCİ RAPORA DA İKNA OLMADI

Askeri mahkeme, ATK ile Prof. Arıcan’ın raporlarını tekrar ATK 1. İhtisas Kurulu’na gönderdi ve çelişkinin giderilmesini istedi. Kurul 16 Temmuz 2014’te ikinci bir rapor hazırlayarak, mahkemeye sundu. İlk raporunu tekrar eden kurul, ölümün sanığın anlattığı şekilde gerçekleşmiş olabileceğinde ısrar ederek, “Kişinin bulunduğu ortam, olayda kullanılan silahın özellikleri, ateşli silahın mermi çekirdeği giriş yarası lokalizasyonları, atış mesafesi özellikleri birlikte değerlendirildiğinde, yaralanmanın sanık ifadesinde belirtildiği şekilde meydana gelmiş olabileceği mütalaa olunur” dedi.
ATK raporu ile ikna olmayan askeri mahkeme Gaziantep Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Dülger’i davet ederek, dosyayı kendisine teslim etti.

BEŞ YIL HAPİS
Karar duruşması, 25 Aralık’ta görüldü. Mahkeme salonunda bir nöbet kulübesi maketi kuran ve 94 fotoğraflık bir slayt gösterisi yapan Prof. Dülger, sanığın öldürme kastıyla hareket etmediğini belirterek, “tüfeğin duvardan kayması sırasında sanığın tüfeği tutarken tetiğe basması veya dokunması daha yüksek bir olasılıktır” dedi. Dülger ayrıca, er Özel’in doğal uyku halinde hayatını kaybettiğini vurguladı. Askeri savcı da esas hakkındaki mütalaasında, sanık Ahmet Aktaş’ın emir ve talimatlara aykırı olarak şarjör taktığını, emniyet mandalını kapalı bulundurması gerekirken tek atışa getirdiğini ve tüfeği kontrol etmediğini kaydetti. Tüfeğin kendiliğinden patlamaya dair bir arızasının olmadığını vurgulayan savcı, er Aktaş’ın, “Dikkatsiz ve tedbirsiz şekilde hareket etmesi ve bu esnada elinin de tetiğe gelmesi ile” silahın ateş aldığını ve Eren Özel’in öldüğü ifade etti. Mahkeme de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 85/1. maddesi gereğince ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan Aktaş’a beş yıl hapis cezası verdi. Özel Ailesi’nin avukatı Tonguç Aslan, kararı temyiz edeceklerini açıkladı.