Noel Baba Anadolu'da

Köy meydanındaki paketlerle dolu kamyonette neler yok ki; giysiler, oyuncaklar, ayakkabılar, terlikler, bisikletler.
Haber: HANZADE ÜNUZ / Arşivi

İZMİR - Köy meydanındaki paketlerle dolu kamyonette neler yok ki; giysiler, oyuncaklar, ayakkabılar, terlikler, bisikletler. Heyecanla bekleyen miniklerin gözleri kamyonete sabitlenmiş. Arka kapağı açan adam, sarı saçlı bebeği en öndeki kız çocuğuna armağan ediyor, yanında kışlık bir de giysi. Hemen arkasındaki erkek çocuğu da kendisine uzatılan futbol topunu heyecanla kucaklıyor.
67 yaşındaki Necdet Ergöçmen, kendisini, köy çocuklarını sevindirmeye adamış. Armağan yüklü kamyonetiyle köy köy dolaşıyor.
'Noel Baba'nın öyküsü, 45 yıl önceye uzanıyor. Konya'da imkânsızlıklar içinde geçen çocukluktan sonra öğrenim için gittiği Almanya'da yüksek makine mühendisi olan ve İtalya'da kurduğu inşaat firmasıyla dünyanın dört bir yanında önemli yapılara imza atan Ergöçmen, geçmişini unutmadı.
"İlkokula ayağımda takunyayla giderdim. Üçüncü sınıfta çalışmaya başladım. O günleri hiç unutmadım" diyen Ergöçmen, emekliliğinde Milano'daki villasında keyif çatmak yerine, dört yıldır, yılda en az beş kez Anadolu köylerini dolaşıp, valilikler ve belediyeler aracılığıyla bulduğu dar gelirli çocukları sevindiriyor.
Ergöçmen, İtalyan asıllı eşi ile İzmir, Manisa ve Uşak köylerinden başladıkları hediye dağıtımı öyküsünü şöyle anlattı:
İtalyanlar yardım ediyor
"Eşimin çocuk konfeksiyon mağazası var. Dört mevsim vitrin değişir, eski mallar satılmaz. Satılmayan giysileri Türkiye'ye getirdik, ihtiyacı olanları giydirdik. Bunu duyan
İtalyan arkadaşlarımız, ellerinde kalan malları vermeye başladı, giderek iş büyüdü, oyuncaklar, çocuk arabaları, giysiler yağmaya başladı. Bunları kamyonete doldurup gelmeye başladık. Dört yıldır valilikler ve belediyeler aracılığıyla alım gücü az ailelere yardım ediyoruz. Yardımın fotoğrafını gören İtalyan arkadaşlar çok memnun olup, yardımlarını daha da artırıyor."
Noel Baba, Ramazan Bayramı öncesinde de, bu kez daha büyük bir kamyonetle köyleri ziyaret edecek, ama rota henüz belli değil.