Noel Baba, İÜ'de protesto edildi

Noel Baba, İÜ'de protesto edildi
Noel Baba, İÜ'de protesto edildi

‘Noel’in Müslümanlarca kutlanmasına karşı çıkmak için’ bir süredir sanal alemde yapılan çağrılar karşılığını buldu. Anadolu Gençlik Derneği üyesi bir grup, ellerinde Noel Baba şeklinde bir balon ve pankartlarla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde Noel ve yılbaşı kutlamalarını protesto etti. ‘Edep Ya Hu’ yazılı bir pankartla yürüyen grup tekbir getirerek Beyazıt Kampüsü ana kapısına gitti. Grup basın açıklamasının ardından balondan Noel Baba’nın önüne bira kutuları, haç ve enjektör koydu. ‘No’el’den hayır gelmez’, ‘Noel Müslümanlığa indirilen bir darbedir’ yazılı pankartların yer aldığı gösteride basın açıklaması yapan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mücahit Çaykaravi, Müslümanların yılbaşı gecesinin Muharrem ayının birinci gecesi olduğunu söyledi. İslam dininde Noel ve yılbaşı kutlamalarının yeri olmadığını söyleyen Çaykaravi, Noel ağacı süslemesi, Noel Baba’nın hediye bırakması gibi âdetlerin toplumda kültürel tahribata ve kimlik bunalımına yol açtığını savundu.

‘Haklarınız İslam devletinin teminatı altında’

Protesto gösterisini hıristiyanofobi, gayri müslim düşmanlığı nefret suçu olarak nitelendirenlere yanıt veren Çaykaravi, gayrimüslim azınlıklara kin ya da düşmanlık beslenmediğini söyleyerek, “Gayrimüslim azınlıkların bütün hakları İslam devletinin ve Müslümanların teminatı altındadır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116820411682043

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kafaları karışmış - tlgthrm

  Gayrimüslim azınlıkların bütün hakları İslam devletinin ve Müslümanların teminatı altındaymış. Peki ya müslim azınlıkların hristiyan adetlerini yerine getirme hakları? O neyin teminatı altında? Kaldı ki ben laik bir hukuk devletinde yaşadığımızı ve insanların tercih ettikleri gelenekleri veya kutlamaları yapabildiğini sanıyordum. Bu gençler -ki aralarında dikkat ettim hiç kadın yok- herhalde paralel evrenden konuk gelmişler. Noel ile yılbaşının aynı şey olduğunu düşündüklerine de neredeyse eminim.

  Hz.İsa da peygamberimiz değil mi? - seizma

  Konuşmaya gelince tüm peygamberler bizim için değerli hepsi Allah'ın peygamberi derler. Ama iş onun doğumunu kutlamaya gelince yani Noel'i o zaman Hıristiyan bayramı olur. Bir karar verin bence kavram karmaşası yaşıyorsunuz.

  Taliban'cilik oynayanlara - Adali Devrim

  Australia'da yasayan biri olarak,buradaki hiristiyan halklarin ve devlet yetkililerinin bizim dini bayramlarimiza gosterdikleri saygiyi ve katilimi gordukten sonra sizin gibi "dini butun"genclikten utanc duyuyoruz.