Noel Baba Vakfı öfkeli

'Noel Baba' efsanesine kaynaklık eden Aziz Nikolaus Kilisesi'ne bereli, kürklü heykelin kondurulması 'Noel Baba Vakfı'nı kızdırdı. Merkezi Antalya'da bulunan vakfı kızdıran olay, 7 Şubat'ta meydana geldi.

ANTALYA - 'Noel Baba' efsanesine kaynaklık eden Aziz Nikolaus Kilisesi'ne bereli, kürklü heykelin kondurulması 'Noel Baba Vakfı'nı kızdırdı. Merkezi Antalya'da bulunan vakfı kızdıran olay, 7 Şubat'ta meydana geldi.
Kale'deki (Demre) Aziz Nikolaus Kilisesi'ni ziyaret edenler, Rus heykeltıraş Pototosky'nin eseri yerine al yanaklı Noel Baba'yla karşılaştı. Kale Belediye Başkanı Süleyman Topçu "Heykeli turizmciler ve vatandaştan gelen tepkiler doğrultusunda değiştirdik" dedi, eski heykelin Noel Baba ören yerine konulacağını söyledi. Noel Baba Vakfı Başkanı Karabulut ise dün şöyle konuştu:
"Aziz Nikolaus'un dünyada bir benzeri olmayan bronz heykelini, Noel Baba'nın dünyada tanınan görüntüsüyle uyuşmadığı gerekçesiyle kaldırarak yerine, hiçbir değeri olmayan bir objeyi koymak, cehaletin en çirkin örneğidir. Bir heykel herhangi bir noktaya konulacaksa, tören yapılır. Gizlice olmaz. Aziz Nikolaus heykeli, 6 Aralık 2000 tarihinde devlet yetkilileri ve 55 ülkeden insanların hazır bulunduğu bir törenle konuldu. Heykel Rusya'da binlerce eğitmenin birer dolarlık katkılarıyla yapıldı."
"Noel Baba', Aziz Nikolaus'un yalnızca altkültürüdür" diyen Karabulut, aziz heykelinin kaldırılması konusunda hiçbir resmi kuruma da bilgi verilmediğini öne sürdü: "Aziz Nikolaus heykeli, Noel Baba ören yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alınmadan konulmuştur.
Ören yerinin bekçisi bile durumu sonradan öğrenmiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7375657375650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.