Noel dileği: Barış, hemen!

Noel dolayısıyla İstanbul'daki Saint Esprit Katedrali, Saint Antuan Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi'nde ayinler düzenlendi. Papa 16. Benediktus, vaazında bütün dünyanın özlemini dile getirdi: Barış.
Haberin devamı için...

İSTANBUL / MARDİN - İstanbul'daki Hıristiyan cemaati, kiliselerde düzenlenen ayinlerle Noel'i kutladı. Harbiye'deki Saint Esprit Katedrali ile Taksim'deki Saint Antuan Kilisesi'nde Noel ayini düzenlendi. Ayine katılan cemaat, dualar ve ilahiler eşliğinde Noel'i kutlayarak, mum yaktı. Hazreti İsa'nın doğuşunu simgeleyen Noel dolayısıyla Fener Rum Patrikhanesi'nde de ayin yapıldı.
Süryaniler'in Doğuş bayramı
Patrikhane bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ve yaklaşık üç saat süren ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. İlahilerin söylendiği, mumların yakıldığı ayin, katılımcılara takdis edilmesiyle son buldu.
Mardin'de yaşayan Süryaniler de, Hazreti İsa'nın doğuşunun kutlandığı Doğuş bayramını, Kırklar Kilisesi'ndeki bir törenle kutladı. Törene, Mardin Bağımsız Milletvekili Süleyman Bölünmez, Mardin Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı Metin Pamukçu, Emniyet Müdürü İsmet Taşhan, İl Müftüsü Celal Yıldız ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı. (Radikal/dha)


    http://www.radikal.com.tr/7671427671420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.