'Noel' ödüllü rahibe

Gay ve lezbiyen hakları savunucusu Katolik rahibe Jeannine Gramick, 'Noel Baba Barış Ödülü için Antalya'ya geldi. Ödül, Antalya'daki Noel Baba Vakfı tarafından verildi.

ANTALYA - Gay ve lezbiyen hakları savunucusu Katolik rahibe Jeannine Gramick, 'Noel Baba Barış Ödülü için Antalya'ya geldi. Ödül, Antalya'daki Noel Baba Vakfı tarafından verildi.
Aziz Nikola Kilisesi'nde dün Demre Müftüsü Hüseyin Yaşar ve Bahai toplumu temsilcisi Suzan Merter ile dünya barışı için dua eden Gramick, "Barış adına çağrının Türkiye'de yapılması anlamlı. Türkiye kültürlerin buluştuğu nokta" dedi.
'Eşcinsellik tercih değil'
1942'de ABD'de doğan Gramick, 18 yaşında rahibe oldu. 1977'de Rahip Robert Nugget ile birlikte gay ve lezbiyenlere adil muamele için mücadele eden 'Yeni Yollar Papazlığı'nı kurdu. 1999'da o zamanlar kardinal olan Papa 16. Benedikt tarafından lezbiyen ve gay'lere seslenmekten men edildi. Gramick, Papa'ya karşı yürüttüğü mücadeleyi son olarak 'In Good Conscience' adlı belgeselde anlattı.
Gramick, dün Antalya'da "Noel Baba'nın topraklarından dünyaya mesajınız var mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bir dini temsil ediyorum. Benim dinim, gay ve lezbiyenlere, cinsel farklılıklara, her zaman hak ettiği saygıyı göstermedi ve göstermiyor. Dinimin insanlarının bu günahı nedeniyle farklı cinsel kimliklere sahip insanlardan özür dilemek isterim. 1970'lerden sonra pek çok gay ve lezbiyenle tanıştım. Dünyanın pek çok yerinde gay ve lezbiyenler kendilerini toplum içinde göstermekten çekiniyor. İşlerini, aile ve arkadaşlarını kaybetmekten korkuyorlar. Bakışın değişmesi için öncelikle onların hikâyesini dinlemek gerekir. İnsanın gay veya lezbiyen olma bir 'tercih' değil. Cinsel kimlik tercihi henüz anlaşılamadı. Önemli olan kiminle seks yaptığınız değil, kime âşık olduğunuzdur. Gay ve lezbiyenlere hak ettikleri saygıyla yaklaşılması gerekir, gelecekte bu ahengin yakalanacağına inanıyorum."
Papa 16. Benedikt'in katı ve gelenekçi bir tavrı olduğunu, bu tavrının Papa olduktan sonra değişeceğine inanmadığını belirten Gramick, Noel Baba'nın İtalya'nın Bari kentinde tutulan kemikleri ile ilgili bir soru üzerine ise bir insanın kemiklerinin çalıştığı, yaşadığı yere ait olduğunu belirtti.
Demre'de iki şenlik
Gramick'e ödülü, Noel Baba Vakfı'nın düzenlediği etkinlikler çerçevesinde verildi. Demre Belediyesi de vakıftan bağımsız Noel Baba Şenlikleri düzenledi. Belediye ile vakıf, Demre'deki Aziz Nikola (Noel Baba) heykelini kaldırıp yerine kırmızı şapkalı, ak sakallı bir heykel konulması yüzünden gerginlik yaşamıştı. (aa, Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7652807652800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.