Nokta dergisi kapanıyor

Açıklama bugün

'Andıç' ve 'darbe günlükleri' haberlerini yayımlayınca askerden tepki gören 'Nokta' kapanıyor. Dergi sahibi Ayhan Durgun'un, baskıdan bunaldığı öğrenildi.

İSTANBUL - Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükleri, Genelkurmay Başkanlığı'nın gazeteciler hakkında hazırladığı andıcı yayımlayarak son haftalarda Türkiye gündemini belirleyen Nokta dergisi kapanıyor..
Kapatılma kararı derginin sahibi Yeminli Mali Müşavir Ayhan Durgun tarafından verildi. Basın camiasına uzak bir isim olan Durgun'un yakın çevresine son dönemde, maliye tarafından da sıkıştırıldığını söylediği ve baskıdan bunalarak bu yönde karar aldığı öğrenildi. Derginin kapatılması konusunda Nokta Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, bugün saat 13.00'te bir açıklama yaparak gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini söyledi. Görmüş dün yaptığı yazılı açıklamada Nokta'nın 26 Nisan'da yayımlanacak olan 26. sayısına ilişkin editoryal çalışmayı durdurduklarını bildirdi. Derginin Yazıişleri Müdürü Haşim Aktan da, derginin kapatılmasıyla ilgili kararı kendilerinin açıklayamayacağını belirterek, "Şimdilik derginin son sayısı durdurulmuş durumda. Yarın (bugün) açıklama yapacağız" dedi. Ayrıca 'hurhaber.com' sitesi, Durgun'a ait olduğunu öne sürdüğü açıklamalara yer verdi. Bu habere göre Durgun, "Çaresizdim. Bunaldım. Bu kadar iftiraya dayanamadım. Hakkımızda söylemedikleri söz kalmadı. En son Barzani destekliyor denildi... Yola çıkarken özgür ve gerçekleri yazan bir dergi hedefimiz vardı. Hiçbir şekilde gazeteci arkadaşlarıma karışmadım. Ama artık bu kadarı da fazla" dedi.
1983 yılında yayın hayatına başlayan Nokta dergisi, yaklaşık 6 ay önce Yeminli Mali Müşavir Ayhan Durgun'un isim haklarını satın almasıyla yeniden canlandı. Nokta dergisinin sahibi Durgun, derginin genel yayın yönetmenliğine deneyimli gazeteci Alper Görmüş'ü getirdi. Durgun Nokta'yı almasını Birgün gazetesinde yayımlanan söyleşisinde şöyle anlatıyordu:
"Nokta herkesin olduğu gibi benim de gençliğimin dergisi. Bu mesleğe yüzlerce onurlu kalem yetiştirdi. Herkes sustuğu zaman Nokta konuşuyordu. Alternatifler içinde Nokta belirginleştiğinde tereddüt etmeden 'evet' dedim. Bu sektörden okuyan ve düşünen herkesin düzgün bir haber dergisi okumasını arzuluyorum." Alper Görmüş de aynı haber için kendisiyle yapılan söyleşide şöyle konuşmuştu: "Editoryal sürece kesinlikle karışmayacak bir patronaj ve o patronajla çalışan gazetecilerin varlığını önemsiyorum. Parasal olarak 'Eyvah bu sayıyı nasıl çıkaracağız' kaygımız yok, onu patron düşünüyor. Biz nasıl iyi dergi yapacağımızı düşünüyoruz" demişti.
Nokta hedeflediği yolda kısa sürede uzun mesafe kat etti, ülke gündemini belirleyen haberlere imza atıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nın gazeteciler hakkında hazırladığı andıcı, 'İki tür gazeteci vardır. TSK karşıtları, TSK yandaşları' başlığıyla kapak yaptı. Haberde gazete ve gazetecilerin değerlendirilmelesinin yer aldığı andıç ortaya konuldu. Andıç haberi pek çok gazetenin manşetine taşındı. Büyük tartışmalara neden oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın andıçla ilgili yaptığı ilk açıklama 'nereden sızdırıldığının araştırıldığı' oldu.
'Andıç', 'Günlük' ve baskın..
Derginin emekli Oramiral Özden Örnek'in olduğu iddia edilen bir günlüğü yayımladığı sayısının kapağı da diğer gazetelerde manşet, haber bültenlerinde ilk haber oldu. Örnek'e ait olduğu öne sürülen notlar yayımlanmış, bu notlarda kuvvet komutanları ve jandarma komutanının AKP'ye karşı 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' adlı iki ayrı darbe planladığı, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün bu girişimlere karşı çıktığı iddia edilmişti. Derginin 23. sayısının kapağı ise 'TSK Dost STK'larla İşbirliği Arayışında'ydı. Bu haberde de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sivil toplum örgütleriyle işbirliğini belgelerle irdeliyordu.
Bu haberler üzerine Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt 12 Nisan 2007 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Büyükanıt, Örnek' e ait olduğu iddia edilen günlüğün Genelkurmay arşivinde bulunmadığını söyledi.
Bu basın açıklamasından bir gün sonra Nokta, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimi sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği kurduğu' haberinin belgelerini Genelkurmay Askeri Savcılığı'na teslim etmediği gerekçesiyle polis tarafından basıldı. Dergi çalışanları 25. sayılarını polisler bilgisayardaki bilgileri kopyalarken çıkardı. Bu sayı perşembe günü 'Sözde değil özde demokrasiye kadar aynen devam' başlığıyla çıktı. Ama devam edilemedi.