Nokta Dergisi'ne polis baskını

Nokta Dergisi'ne polis baskını
Nokta Dergisi'ne polis baskını
Son sayısını yayına vermeye hazırlanan Nokta Dergisi'ne dün gece yarısı polis baskın yaptı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla Nokta Dergisi'nin 18. sayısı toplatıldı, Twitter hesabının erişiminin engellenmesine karar verildi. Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan gözaltına aldı.

Nokta Dergisi, son sayısının kapağında fotomontaj tekniğiyle oluşturulan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın arkada şehit cenazesi geçerken selfie (özçekim) yapıyormuş gibi gösteren fotoğrafı yer aldığı gerekçesiyle savcılık kararıyla toplatıldı. Son sayısını yayına vermeye hazırlanan Nokta Dergisi’ne dün gece yarısı polisler baskın yaptı. Gece yarısı düzenlenen baskında derginin merkezinde kimseyi bulamayan polisler, sabah erken saatlerde yeniden binaya geldi.  Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, polis baskınını Twitter’dan "Polis an itibariyle ofisimize intikal etti. Saat 01.30... Nokta toplatılacak sanırım. Asker 2007'de baskına sabah gelmişti. Sivil! baskın gece 1.30'da" sözleriyle duyurdu. Okmeydanı, Gürsel Mahallesi’ndeki Nokta Dergisi’ne sabah saatlerinde yeniden gelen polislerin incelemesinin devam ettiği bildirildi.

Nokta Dergisi Twitter hesabından "Polislerin konuşmalarına bakılırsa dergi toplatılacak ve dağıtımı engellenecek..! Nokta'yı sabah okuyucu ile buluşturmamak için büyük bir çaba sarfediliyor... Ve polis Nokta'nın ofisinde..! 2007'de askeri vesayetin emriyle baskın yapılan Nokaya 'ya bugün sivil vesayetin emriyle gece baskını yapılıyor" tweetleri paylaşıldı. 

SAVCILIK ONAYIYLA NOKTA TOPLATILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda "Nokta Dergisi'nin 18. sayılı nüshasında söz konusu derginin Cumhurbaşkanımıza hakaret içeren içerikte olduğu değerlendirildiğinden söz konusu dergini toplatılması amacıyla derginin adresinde arama yapılması, derginin nüshasının toplatılması, Twitter hesabının erişime engellemesi" talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökhan Yolasığmaz, emniyetin talebine olumlu cevap vererek kararı onayladı. Kararın ardından polis ekipleri "Terör örgütü propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarıyla derginin 18. sayısını topladı.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI 

Mahkemenin kararının ardından saat 15.00 sıralarında derginin ofisine gelen polis, Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan’ı gözaltına aldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Nokta Dergisi'nin Kağıthane Gürsel Mahallesi Karataş Sokak'ta bulunan merkezine saat 15.00 sıralarında geldi. Ekipler, daha sonra Nokta Dergisi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan'ı savcılık talimatıyla gözaltına aldı. Çapan Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürdü. Çalışma arkadaşları Çapan'ı çıkışta alkışlarla uğurladı. Çapan'ın 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak" ve “Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Çapan, sağlık kontrolünün ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Çapan, hastane çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı.

Öte yandan gözaltı işlemi uygulandığı sırada basın mensuplarına açıklama yapan Nokta Dergisi'nin Yayın Editörü İsmail Evren, “Terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri geldiler. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla sorumlu yazı işleri müdürümüz Murat Çapan'ı gözaltı alacaklar. Yöneltilen suçlama dağıtımı engelleme kararındaki gibi terör örgütü propagandası yapmak. İçeride herhangi bir inceleme kararı yok. Dergi tamamen toplatıldı" dedi.

 

DERGİ BAYİLERE ULAŞMADI

Avukat Kadir Kökten "Derginin dağıtılmasının ardından savcılık derginin toplatılması kararı veriyor. Kanun gereği 24 saat içinde savcının Sulh Ceza Hakimliği'nden karar çıkarması gerekiyor. Şuana kadar karar çıkmadı" dedi.Nokta Dergisi Yayın Koordinatörü Ertuğrul Erbaş "Dergi basıldı ve dağıtım ofislerine gönderildi. Dergiler bu ofislerde toplatıldı. Bayilere ulaşmadı" dedi.

CEVHERİ GÜVEN: GEREKÇE CUMHURBAŞKANINA HAKARET OLARAK BELİRLENMİŞ

 Nokta Dergisi'nin Kağıthane Gürsel Mahallesi Karataş Sokak'ta bulunan merkezinde basın toplantısı düzenleyen Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, “Dergiye yönelik toplatma kararıyla ilgili gerekçe Cumhurbaşkanına hakaret olarak belirlenmiş. Fakat Cumhurbaşkanına hakaret tek başına bir derginin toplatılmasına yeterli olmadığı için savcılık tarafından terör örgütü propagandası ifadesi de el yazısı ile karara eklenmiş “ dedi.

GEREKÇE CUMHURBAŞKANINA HAKARET OLARAK BELİRLENMİŞ

Derginin gece yarısından itibaren toplatılmaya başlandığını belirten Cevheri Güven şöyle konuştu: “Dergiye yönelik toplatma kararıyla ilgili gerekçe Cumhurbaşkanına hakaret olarak belirlenmiş. Fakat Cumhurbaşkanına hakaret tek başına bir derginin toplatılmasına yeterli olmadığı için savcılık tarafından terör örgütü propagandası ifadesi de el yazısı ile karara eklenmiş. Bu gerekçeyle dergi gece yarısından itibaren gerek matbaaya müdahale edilerek, gerekse dağıtımcı firmamıza müdahale edilerek toplatılmaya başlatıldı. Tabi Anadolu'ya giden sayılarımız biraz daha erken gittiği için şuan bayi bayi dolaşıp dergi avı başlatılmış durumda. Bunun yanında internet sitemiz ve Twitter hesabımıza yönelik engelleme kararları da çıkartılıyor. TİB ve BTK'ya bunlar adım adım tebliğ ediliyor." 

KAPAKTA CUMHURBAŞKANINI ELEŞTİRDİK

Nokta Dergisi'nin kapağının Cumhurbaşkanı'na hakaret içermediğini ifade eden Cevheri Güven şöyle devam etti: “Dergide Nokta'nın geleneğinde olan sert bir eleştiri yapmaya çalıştık. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir şehit cenazesinde tabutun üzerine elini koyarak 'şehitliğin sevinç duyulacak ve mutlu olunacak bir şey olduğunu' söyledi. Cumhurbaşkanı bu açıklamayı yaparken şehit babası diz çöküp ağlıyordu. İnsanlar sevinç duydukları ve mutlu oldukları şeylere arkalarını dönerek selfie çekerler. Biz de bu nedenle Cumhurbaşkanını böyle bir grafik değeri yüksek bir fotoğrafla ciddi bir eleştiri getirelim dedik. Tabi Nokta'nın geleneğinde olan şeyler bunlar. Nokta Dergisi 12 Eylül'ün de yıldönümünü yaşıyoruz. Nokta Dergisi 12 Eylül'de, YÖK kurulduğunda daha 12 Eylül rejimi görev başındayken YÖK'ün üçüncü ayında YÖK Başkanı İhsan Doğramacı hakkında bu kapaktan çok daha sert eleştiriler içeren kapaklar yapmıştı. Fakat bunlarla ilgili bir ceza davası dahi açılmamış. Sadece küçük tazminat davaları ile geçiştirilmiş. Ayrıca bizim burada grafik olarak vurgu yapmak istediğimiz bir şeyde Tony Blair ile ilgili İngiliz basınında da bu kapağın çok benzeri yapılmıştı. Orada Irak savaşıyla ilgili Tony Blair ciddi bir biçimde eleştirildi. Patlamanın önünde Blair, selfie çekerken fotoğraflanıyor. Bu yayınla ilgili İngiltere'de herhangi bir soruşturma açılmadı. Türkiye'de ise dergi bayilere çıkmadan hakkında toplatma kararı veriliyor. İfade özgürlüğünün çok ciddi biçimde engellendiğini gösteren bir örnek bu… Derginin ofisiyle ilgili böyle bir karar olmamasına rağmen önünde terörle mücadele polisleri bekletiliyor. Bir baskı ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu baskıların bizim gazeteciliğimize herhangi bir geri adım attırması mümkün değil"

 MAHKEMEDEN TOPLATMAYA ONAY

Savcılık, bugün İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak derginin 14-20 Eylül 2015 tarihli 18. sayısının toplatılması ve Twitter adresine erişimin engellenmesi kararının onanmasını talep etti. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı, savcılığın talimatı gereğince Basın Kanunu'nun 25/2. maddesi ve devamı maddelerince derginin toplatılması ve Twitter'daki hesabına erişilmesinin engellenmesi kararlarının onanmasına karar verdi. Bu arada Nokta Dergisi'nin avukatı Kadir Kökten, onama kararına karşı İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne itirazda bulundu.