Normale dönüş

Kar yüzünden hayatın durduğu İstanbul'da hayat normale dönüyor. Şiddetli fırtına nedeniyle transit geçişlere kapanan İstanbul Boğazı dün ulaşıma açıldı.
Yetkililer, vatandaşları buzlanmaya karşı uyarırken Meteoroloji, sıcaklığın 4 dereceye yükseleceğini, kar yağışının ise aralıklı olarak süreceğini belirtti.

İSTANBUL/BOLU/BURSA/EDİRNE/ERZURUM - İki gün boyu eve hapsolan
İstanbullular, güne önce evlerinin önündeki, daha sonra araçlarındaki karı küreyerek başladı. Zaman zaman yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle, şehrin büyük bölümünde su kesikti.
TEM otoyolunun Mahmutbey Gişeler-Kınalı, Kınalı-Avcılar güzergâhı dün sabah 05.00 itibarıyla trafiğe açıldı. Aksaray-Havaalanı hafif metro ve Taksim-4. Levent Metrosu'nun 24 saat çalıştığı belirtildi. Karakışın Türkiye turu ise devam ediyor.
Boğaz ve gişeler açıldı
Şiddetli fırtına nedeniyle önceki gün tüm transit gemi geçişlerine kapatılan İstanbul Boğazı, dün saat 12.00'de deniz trafiğine açıldı. Önceki gün batan Kamboçya bandıralı Hera adlı geminin 20 mürettebatı
için ise umutlar tükeniyor.
Hacılar Antalya'ya indi
Atatürk Havalimanı da dün saat 18.00'den itibaren uçakların iniş ve kalkışına uygun hale getirilebildi. Atatürk Havalimanı'nın kapalı olması nedeniyle, hac yolcularını taşıyan sekiz uçak Antalya Havalimanı'na indirildi. Yolcular Antalya'da beş yıldızlı otellerde konaklatıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sağlık ekipleri yoğun kar yağışı sırasında 15'i kadın 150 evsizi Alibeyköy Spor Salonu'na getirdi. Sokakta kalan vatandaşlarla ilgili 112 Hızır Acil'e ihbar yapılması istendi.
Don ve buzlanmaya dikkat
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, ilde önceki gün tipi şeklinde başlayan kar yağışı ile fırtınanın bugünden itibaren etkisini kaybettiğini, kar yağışının ise aralıklı olarak süreceğini söyledi. Yıldırım, "İstanbul'da bugün parçalı, yer yer çok bulutlu bir hava bekliyoruz" dedi. Dün en yüksek eksi iki derece olan hava sıcaklığının bugünden itibaren 4 dereceye kadar yükseleceğini ve havanın yumuşuyacağını açıklayan Yıldırım, kentte kar kalınlığının yer yer yarım metreye ulaştığını belirtti. Yıldırım, "Don ve buzlanmaya dikkat gerekiyor" diye konuştu.
Bolu Dağı bomboştu
Bolu ve Düzce'de önceki gün başlayan kar yağışı dün de aralıklarla sürdü. Günler öncesinden yapılan uyarıların etkili olması sonucu Bolu Dağı ve Bolu ile Ankara arasındaki
E-80 otoyolunda araç yoğunluğu yok denilecek düzeye indi. Ancak Karayolları ekiplerinin yakıtlarının bitmesi nedeniyle E-80 otoyolunda ve D-100 karayolunun Gerede-Karabük kesiminde çalışma yapılamadı. Yola çıkan araçlar uzun süre yolda beklemek zorunda kaldı.
Kızılay yiyecek dağıttı
Düzce'de TEM otoyolunun Yeşilyayla Mevkii'nde ve Bursa'da Kızılay yolda kalan araçlara yiyecek dağıttı. Uludağ'da mahsur kalan 12 üniversiteli dağcıysa jandarma ekiplerince kurtarıldı. Karakış Trakya'da etkili olurken, Tunca Nehri yer yer buz tuttu. TEM'in Kınalı ve D-100 karayolunun Selimpaşa bölgesindeki karlar temizlenerek, yol 25 saat sonra dün sabah ulaşıma açıldı. İstanbul'a otobüs seferleri başladı. Karakışın tüm şiddetiyle devam ettiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde 1082 köy yolu ulaşıma kapandı. Ege'de ise kar dün yerini güneşe bıraktı.
(dha, aa)