Normandy'nin 'siyanür' gösterisi

İzmir'in Bergama İlçesi'nde 10 yıldır siyanürle altın çıkarılmaması yönünde çevreci kuruluşlar ve bölge sakinlerinin verdikleri mücadeleye karşın deneme adıyla tam kapasiteyle altın üretimine başlayan Normandy firması yetkilileri, çevreye zarar vermediklerini ispat için soyunup siyanür atık havuzuna girdi, arıtılmış suyu içti.

İzmir'in Bergama İlçesi'nde 10 yıldır siyanürle altın çıkarılmaması yönünde çevreci kuruluşlar ve bölge sakinlerinin verdikleri mücadeleye karşın deneme adıyla tam kapasiteyle altın üretimine başlayan Normandy firması yetkilileri, çevreye zarar vermediklerini ispat için soyunup siyanür atık havuzuna girdi, arıtılmış suyu içti. Bergama Ovacık'ta geçen mayıs ayından bu yana Başbakanlık izniyle deneme üretimine başlayan Normandy Madencilik, aylık çevre raporunu basın toplantısıyla açıkladı. Normandy Şirketi Murahhas Üyesi ve Genel Müdür Sabri Karahan, iki saatte bir alınan numuneler ışığında üretimden çıkan atıksuyun biriktirildiği havuzda, sınır değerlerin onda biri kadar siyanür olduğunu ileri sürdü. Karahan, sanayi atıklarının daha zararlı olduğunu belirterek, "Dünyanın en temiz cevherini üretiyoruz. Ağır metal atığımız olmamasına karşın, tedbirimizi bu seviden alıyoruz. Tesiste siyanürle ilgili
değerler Türkiye Gıda Kondeksi´nin onda biri kadar. Havaya geçebilecek siyanür gaz oranı ise sıfır düzeyinde. Sanayide bu değerler 200 miligrama kadar uzanıyor. Sanayi atıkları bizim atıklardan daha zararlı" diye konuştu. Bu arda siyanürlü altına karşı mücadele veren köylülerin ve hukukçuların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davanın 'öncelikle ele alınması' kararı köylüleri sevindirdi.