Norveç'te erkek yönetim kurulu üyeleri tedirgin!

Norveç'te yeni hükümet, yönetim kurulunun yüzde 40'ı kadınlardan oluşmayan şirketleri tasfiye edecek. Yönetim kurullarında kadınlara yüzde 40 kadın kotası yasası 2003'te bir önceki hükümet döneminde geçmiş, ancak 590 şirketten sadece beşte biri bu oranı tutturabilmişti.

OSLO - Norveç'te yeni hükümet, yönetim kurulunun yüzde 40'ı kadınlardan oluşmayan şirketleri tasfiye edecek. Yönetim kurullarında kadınlara yüzde 40 kadın kotası yasası 2003'te bir önceki hükümet döneminde geçmiş, ancak 590 şirketten sadece beşte biri bu oranı tutturabilmişti.
"Yönetim kurullarında kadınlara yer açacak zekâdaki erkeklerin gelmesi için 20-30 yıl beklemek istemiyorum" diyen yeni Eşitlik ve Tüketici İşleri Bakanı Karita Bekkemellem ise iş dünyasının yıllardır karşı çıktığı yasayı hayata geçirmek için düğmeye bastı. 19 üyeli yeni kabinedeki dokuz kadından biri olan Bekkemellem, 1 Ocak 2006'dan itibarın bazı yaptırımlar hazırlayacaklarını söyledi. Buna göre var olan şirketlere geçiş için iki yıl süre verilecek. Yeni şirketler ise kotaya göre kurulacak. Uymayan şirketlere önce uyarı, sonra kapatma cezası gelecek.
'Sermaye kaçar'
İş dünyası ise 'gaddarca' dedikleri uygulamanın sermayeyi dışarı kaçıracağını savunuyor. Norveç Girişimciler Konfederasyonu'nun (NHO) kadın İcra Kurulu Başkanı Sigrun Vaageng, "Bence bu hiç iyi bir fikir değil" dedi. Vaageng, NHO'nun kadınlara yönelik yönetim kurulu eğitim programları sayesinde firmaların eşitlik konusunda zaten büyük adımlar attığını söyledi. Üç yıl içinde NHO'ya üye 85 şirketin yönetim kurulunda kadın oranı yüzde 6'dan yüzde 21'e çıktı. (bbc, Reuters)