Noter tasdikli organ çetesi

Antalya merkezli olarak altı ilde faaliyet gösteren organ çetesi alıcılarla vericiler arasında noterden sözleşme yaptırmış
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Organ ticareti yaptıkları iddiasıyla yakalanan çetenin, alıcılarla vericiler arasında noterden sözleşme yaptırdığı ortaya çıktı!
Polisin takibiyle geçen ayın sonunda yapılan operasyonda yakalanan ve tutuklanarak cezaevine konulan organ mafyası lideri emekli öğretmen Mehmet Günay’ın otomobilinde ele geçirilen evrakın listesi şaşırttı. Kendisi de böbrek nakli olan Günay’ın özel otomobilinde noter tasdikli muvafakatnameler, noter sözleşmeleri ve organ vericilerinin listesi ile nüfus cüzdanı örnekleri ele geçirildi. Delil dosyasında ve susma hakkını kullanarak genel bilgiler haricinde poliste ve savcılıkta ifade vermeyen Günay’ın otomobilinde ele geçirilenlerin listesi, 16 madde olarak sıralandı. 

Afyonlular ilk sırada
Ele geçirilen belgelere göre, organlarını pazarlayanlar nüfus cüzdanlarını onaylattıkları noterden verecekleri organla ilgili  muvafakatname alıyordu. Organ alıcıları da aynı şekilde taahhütnamelerini noterden onaylattırıyordu.
Listede, Afyonkarahisar’dan isimlerin ağırlıklı yer aldığı belirlendi. Organ mafyası liderinin otomobilinde ele geçirilen belgeler şöyle:
1. Afyonkarahisar-Boyalı köyünden Nuray Yık’a ait noter onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi. 2. Nuray Yık adına noter tasdikli muvafakatname. 3. Kırıkkale nüfusuna kayıtlı Lütfi Koç adına kayıtlı noter onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi. 4. Afyonkarahisar- Boyalı köyü nüfusuna kayıtlı Tayfun İbrahim Aksoy adına noter tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi. 5. Tayfun İbrahim Aksoy adına noter onaylı taahhütname. 6. Üzerinde ‘verici Ahmet Taşkın’, telefon ve adres bilgileri yazılı ‘alıcı Mükterime Besen’, ‘şahit Mehmet Güney ve Ahmet Üzen’ yazılı adres ve telefon bilgileri belirtilen belge. 7. Zehra Taşkın isimli şahsa ait noter onaylı muvafakatname. 8. Üzerinde ‘saat 08.00’de 25 Ağustos 2009 alıcı-verici kimlik fotokopisi noter tasdik, verici noterden iki şahit karşılığında taahhütname alacak’ yazısı olan belge. 9. Bekir Yıldırım adına noter tasdikli taahhütname. 10. Hanım Kıvrak’a ait 23 Mart 2009 muayene tarihli ‘aslı gibidir’ onaylı Antalya Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından verilme 3 adet ilaç kullanım raporu fotokopisi. 11. Bahri Yık adına 10 Eylül 2009 tarihli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nden reçete. 12. Mevlüt Başpınar isimli şahsa ait nüfus cüzdanı örneği. 13. Bahri Yık isimli şahsa ait iki adet noterlik makbuzu. 14. Nuray Yık adına noterlik makbuzları. 15. Tayfun İbrahim Aksoy adına kayıtlı iki adet noterlik makbuzu. 16. Mevlüt Başpınar adına noterlik makbuzu.
Polis bu listede bulunan isimlerle ilgili de soruşturma başlatırken ele geçirilen belgeleri savcılığa sunulan delil dosyasına koydu.
Antalya polisi, uzun süredir takip ettiği organ ticareti çetesine yönelik 29 Eylül’de Antalya, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Çanakkale ve Afyonkarahisar’da 39 ayrı noktaya eşzamanlı operasyon düzenlemiş, çete lideri  Günay ile birlikte sekiz şahsı gözaltına alınmıştı. Polis, organlarını satan ve organları almayı bekleyen 29 kişinin daha ifadesine başvurmuştu. Günay, ile altı kişi tutuklanmıştı. 

‘Alıcıydı, sonra satıcı oldu’
Çete lideri Günay’ın 15 bin TL’ye böbrek satın alarak nakil olduktan sonra çeteyi kurup ticarete başladığı, bir diyaliz merkezinde çalışarak nakil bekleyen hastalarla ilk teması burada sağladığı ortaya çıkmıştı. Noterleri de içine alan organ skandalının ardından Sağlık Bakanlığı, hastaneler bünyesindeki etik kurulların akraba olmayan nakillere onay vermesini durdurdu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, canlıdan tüm nakiller gözden geçirilmeye başlandığını açıkladı.