Noterden çekilişle 'com' adresi

İnternette adres tescili konusunda Türkiye'de tek yetkili kurum olan ODTÜ Alan Adı Yönetimi, (Domain Names Systems-DNS), 'jenerik'...

ANKARA - İnternette adres tescili konusunda Türkiye'de tek yetkili kurum olan ODTÜ Alan Adı Yönetimi, (Domain Names Systems-DNS), 'jenerik' oldukları gerekçesiyle tescil etmediği 'com.tr' uzantılı adresleri noter huzurundaki çekilişle verecek.
DNS Yönetimi bir süre önce araba, banka ve çeşitli hizmet sektörlerinin doğrudan adlarıyla başlayacak internet alan adlarını tescil edeceğini duyurdu. Daha sonra noter huzurunda kurayla bugüne kadar jenerik sayılarak dağıtılmayan adreslerin verileceğinin açıklanması üzerine, DNS'ye 31 bin başvuru yapıldı. DNS yönetimi ilginin beklenenden fazla olması nedeniyle çekilişi erteledi.
DNS yönetimi, belgesi tamamlanan 16 bin 787 başvuruyu inceleyerek çekilişin 7 Mayıs'ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılmasını kararlaştırdı. Bugüne kadar jenerik olduğu gerekçesiyle verilmeyen toplam 25 alan adı başvuru sahipleri arasında yapılacak çekilişle tescil edilecek.