Novak memnun, Türk yetkililer ABD'ye tepkili

Novak: "Operasyonu engelledim."

'Dizilerden etkilenmişler'

Ankara, gazeteci Novak'ın, ABD Savunma Bakanı Edelman'a atfen yazdığı,
"PKK kadrolarına operasyon başarısız olursa 'Türklerin işi' diyecektik" sözlerine tepkili. Bir askeri kaynak, "Görevimiz Tehlike dizisinden etkilenmişler" dedi.

ANKARA - ABD ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) PKK yöneticilerini ele geçirmek için yapacağı özel operasyonlara dair planların basına sızması Ankara'da tepkiyle karşılandı. Üst düzey bir askeri kaynak, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman'ın "Operasyon başarısız olursa, 'Biz yapmadık, Türkiye'nin işi' diyeceğiz" sözlerine de gönderme yaparak, 'Görevimiz Tehlike' dizisinden etkilenmişler dedi.
Operasyon planını deşifre eden Washington Post yazarı Robert Novak'sa kaynağının bir kongre üyesi olduğunu açıklayarak "Bu tür bir operasyonu engellediğim için çok mutluyum" dedi. Novak, geçen hafta kaleme aldığı bir makalede ABD'nin TSK ile PKK yöneticilerinin Türkiye'ye teslim edilmesi için ortak operasyon planlandığını yazmıştı. Novak, haberine dayanak olarak da Savunma Bakan Yardımcısı Edelman'ın ABD Kongresi'ne verdiği bir brifingi göstermişti.
Edelman'ın sözleri
Novak'ın iddiasına göre Edelman, plan çerçevesinde PKK liderlerinin özel kuvvetler tarafından gerçekleştirilecek bir operasyonla ele geçirilerek TSK'ya teslim edileceğini söylemişti. Edelman, operasyonun başarısız olması halinde de 'Türkiye'nin işi' diyeceklerini belirtmişti.
Novak, önceki gün Heritage Foundation adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, kaynağının bu tür bir operasyon yapılmasına karşı olan bir kongre üyesi olduğunu açıkladı ve "Yazımdan sonra operasyonun masadan kalktığını düşünüyorum. Bu tür bir operasyonu engellediğim için çok mutluyum. Böyle bir harekâtın ABD güvenliği ile hiç ilgisi yoktur" dedi.
'ABD ikircikli davrandı'
Türk yetkililerse ABD Kongresi'nde Kuzey Irak'taki PKK varlığına yönelik tedbirlere karşı çıkan üyeler bulunduğuna dikkat çekerek bu isimlerin Kürt lobisine yakın olduğunu vurguladı. ABD yönetiminin ikircikli tavırları nedeniyle bu tür bir operasyon planının ete kemiğe bürünmediğini belirten bir yetkili, "Yapmak istemedikleri, Türkiye'nin tek başına karşı çıktıkları bir operasyonun 'planları basına sızdığı için' yapılmayacağını söylemeleri de ciddiyetsizlik" yorumunu yaptı.
Aynı yetkili, söz konusu operasyonu Kongre üyesinin sızdırmasının ya da gazeteci Robert Novak'ın makalesinin değil, ABD tarafındaki isteksiz yetkililerin tavırlarının engellediğini ileri sürdü.
'Biz yapmadık deriz' iddiasına tepki
Üst düzey bir askeri yetkili, Edelman'ın Robert Novak'ın makalesine yansıyan brifingindeki "Operasyon başarısız olursa 'Biz yapmadık, 'Türkiye'nin işi' diyeceğiz" ifadesine tepki göstererek 'Görevimiz Tehlike' dizisinden etkilenmişler' dedi. PKK'nın eline geçen her silahın namlusunun Türkiye'ye çevrildiğine dikkat çeken aynı yetkili, bu konudaki bütün iddiaları ciddiye aldıklarını söyledi.