NTV ile Taraf'ı birbirine düşüren 'komplo'

NTV ile Taraf'ı birbirine düşüren 'komplo'
NTV ile Taraf'ı birbirine düşüren 'komplo'

Yazıcıoğlu?nu o gün NTV?den kendisinin defalarca aradığını söyleyen Mirgün Cabas, ?(Taraf?ın) Bu haberde eksik olan şey, akıl? dedi. FOTOĞRAF: DHA

‘Cep telefonuyla suikast girişimi’ iddiası

ANKARA - Taraf gazetesi dünkü manşetinde BBP lideri  Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü helikopter kazasının, o gün NTV santralından yapılan ‘yüzlerce telefon araması’ nedeniyle meydana gelmiş olabileceğini iddia etti. İddia, NTV’deki ‘Yazıişleri’ programında, programı hazırlayan Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır ile yayına telefonla bağlanan Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar’ın sert bir biçimde tartışmasına neden oldu.
Taraf, dün şu manşetle çıktı:
“Yazıcıoğlu’nun öldüğü olayın kaza mı yoksa suikast mi olduğu günlerce tartışıldı. Taraf çok önemli yeni bilgilere ulaştı. Pilot ile İHA muhabirinin NTV santralından toplam 150 kez arandığı biliniyordu. Aynı santraldan Yazıcıoğlu, helikopterin havalanmasından kazaya kadar geçen sürede 139 kez, yanında bulunan BBP Sivas İl Başkanı ile yardımcısı defalarca aranmış. (..) Helikopter düştükten sonra ise aramalar kesiliyor. Taraf’ın başvurduğu iki mühendis, manyetik alanla helikopterin düşürülmüş olabileceğini söyledi.”
NTV’nin ‘Yazıişleri’ programını  sunan Mirgün Cabas ise Yazıcıoğlu’nun o gün kendisinin aradığını açıkladı. Helikopterinin kayıp olduğu duyar duymaz haber için telefonun başına koştuğunu belirten Cabas, “İHA muhabirinden helikopterin düştüğüne dair gelen ilk haber üzerine bir telefonun başına oturup Yazıcıoğlu’nu otomatiğe bağlayarak ve ısrarla aradım” dedi.
Haberde ‘helikopterin düşüş saatinin belirtilmediğine’ de dikkat çeken Cabas, “Bu haberde eksik olan şey akıl. NTV’nin helikopteri düşürmüş olabileceği varsayımından haber yapıyorlar” dedi.  
Taraf’ın haberinde telefon aramalarının 14.36’da başlayıp 20.19’a kadar sürdüğü anlatıldı. Ancak kaza saati belirtilmedi. 
Kazanın ‘kesin’ saatiyle ilgili elde henüz bir veri yok. Bilinen İHA muhabirinin kendisine gelip önce İHA’yı sonra 112’yi aradığı saat. Bu da saat 15.00 civarı.
‘Yazıişleri’ programına bağlanan Çongar ise ‘soruşturmayı sürdürenlerin helikopterin düşürülmesi için NTV’nin santralının kullanılmış olduğu üzerinde durduğunu’ söyledi. Kazayla ilgili soruşturmayı Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor. TBMM’de de bir araştırma komisyonu çalışıyor.  TBMM Helikopter Kazasını Araştırma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, haber üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı’na “Bu telefon kayıtlarından haberiniz var mı?” diye sorduğunu Başsavcı’nın  “O kayıtların hepsini biz 3-4 ay önce aldık, ulaştık” yanıtını verdiğini söyledi.
Skandal içinden bir skandal daha çıktı! Vakit gazetesi  ‘Taraf’ın yeni diye manşete taşıdığı iddiaları beş ay önce yazdıklarını’ belirterek “Habercilik skandalı” dedi.
Doğuş Yayın Grubu ise dün konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“İçinde İHA muhabirinin de bulunduğu helikopterin kaybolduğu bilgisi NTV Haber Merkezi’ne, olay henüz kamuoyuna yansımadan İHA Merkezi tarafından haber verilmiştir. Bu andan itibaren de helikopterin akıbetini öğrenebilmek için merhumlara ait cep telefonları, aranmaya başlamıştır. NTV, gazetecilik ilkelerine dayanmadan yapılan, kasıtlı olduğu belli bu haberin sorumluları hakkında gerekli yasal işlemlere  başvuracaktır.” (Radikal)