Nü resim yapmak öğrencinin hayal gücüne kaldı!

Nü resim yapmak öğrencinin hayal gücüne kaldı!
Nü resim yapmak öğrencinin hayal gücüne kaldı!
Akdeniz Üniversitesi'nde çıplak modeller bütçe gerekçesiyle işten çıkarıldı


Mahir VARLI


ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri için çıplak modellik yapan 3 kişi işten çıkarılınca, desen dersi alan öğrenciler modelsiz kaldı.
AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde görev yapan çıplak modeller, aralık ayında işten çıkartıldı. Yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nın model çalıştırmaya olanak vermediğini gerekçe gösteren üniversite yönetimi, Üniversite Mali İşler Dairesi'nin de sigortasız oldukları için modellere bütçe çıkaramadığını kaydetti. Öğrencilerin anatomik formları kavrayabilmesi için çıplak modellik yapan üç çalışan ayrılınca öğrenciler modelsiz kaldı. Bazı öğrencilerin kıyafetlerini çıkarmadan gönüllü modelliği ile dersler sürdürülmeye çalışılsa da öğrenciler tepki gösterdi. Resim, estetik anatomi ve desen derslerinde yaptıları ‘nü’ çalışmalar için modele ihtiyaç duyduklarını belirten öğrenciler, modelsiz desen dersi yapılamayacağını kaydetti. Öğrenciler, ders kaldırılmadan modellerin işten çıkarılmasını anlamsız bulduklarını belirtti. 3 aydır model olmadan ders yapmaya çalıştıklarını vurgulayan öğrenciler, konunun acilen çözüme kavuşturulmasını istedi.


DEKAN: YENİDEN İŞE ALACAĞIZ


Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Deniz ise, Sosyal Güvenlik Yasası'nın değişmesi sonrasında sigortasız olan modelleri işten çıkardıklarını, ancak yine aynı yasanın 5510'uncu maddesi kapsamında önümüzdeki haftadan itibaren modellerin işe alınacağını kaydetti. Dekan Deniz'in aynı modellerin işe alınacağı yönündeki açıklamasına rağmen işten çıkarılan modellerden Gönül A., kendilerini üniversiteden çağıran olmadığını söyledi. Gönül A., “Modellik yapan arkadaşlardan Seçkin Bey memleketine döndü. Diğer arkadaşımız Ali Fuat da başka bir iş bulmuş” diye konuştu. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/9243509243505

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bütçe(?) - zovinar

  zihniyetlerine uymayan herşeyi silmeye yönelik bir idare olduğu için bu sonuca şaşmamak gerekiyor eğer bütçe ayıramıyorlarsa kendileri için yaptıkları özel ama sözüm ona devlet gideri olan birşeyleri azaltıp yada bu harcamaları kendi ceplerinden karşılayıp üniversitelerin ihtiyaçları için bütçe ayırabilirler ama o zaman sudan bahanelerinden vazgeçmiş ve yenilmiş olurlar nü resme yada sanatın herhangi bir dalına en küçük bir saygısı olmayan bu zihniyet nasıl bir çözüm bulacak diye merak etmiyorum çünkü tahmin edebiliyorum yakın zamanda güzel sanatlar fakültelerini bütçe ayıramadıkları için kapatırlarsa hiç şaşırmam bir iki eylem,yürüyüş,protesto...sonunda da kimse birşey elde edemez ve yine sineye çekilir bütün olanlar tıpkı bugüne kadar olduğu gibi

  şaşırmamak gerek - baykarakara

  Bir kaç yıl önce Ankara'daki bazı heykelleri görüp "tükürürüm böyle sanatın içine" diyenleri gördükten sonra, modeller için ödenek çıkaramayan yönetimler olacaktır hiç şaşırmadım.Dünya hödük beyinlerin dünyası olmaya başladı.Sanatı kim ne kadar düşünüyor acaba.Ve acaba kültür bakanı "Dönek Ertuğrul Günay" bu konuda ne düşünüyor...

  Modelsiz Sanat Egitimi Olamaz. - emekli71

  Bu nasil bir zihniyettir,anlamak mumkun degil.Sanat ogrencisi, modele estetik kaygilarla bakar.Modelsiz sanat egitimi dusunulemez.Eskiden Istanbul Guzel Sanatlar Akademisi'nde ''Artistik Anatomi'' denilen bir ders dahi vardı. Hava alanlarinda mayo reklamlarina tahammul edemeyenler ise, kadin gorunce ona baska gozle bakarlar ve herkesi de kendileri gibi sanirlar. Bu zihniyet GSF'lerde bayan modele tahammul edemez.Kaldı ki,Antalya'dakiler erkek modelmis.Sanat ogrencisinin hem erkek model hem de kadin model ile desen calismasi yapması sarttir.Geometri dersinde pergel,gonye ne ise bizde de tors veya model aynidir.Yani dersi tamamlayan bir gerectir. Biz bu kafayla mi AB'ye girecegiz?

  yavas yavas olacak hersey - shavvo

  sindre sindire yapacaklar,bize garip gelmeyecek ama disardan bakinca bir bakmissiniz islamci bir ortadogu ulkesi olmusuz.

  :))) çarşaflı nüüüüü tüüüü - asi_kardelen(EYÜP EFENDİ IP'DEN YASAKLADI 500 YALAKA RADİKAL İÇİNDE OLMADIĞIM İÇİN)

  gelde ağlamaklı gülme ben demedim mi çarşaflan çıksınlar daha sexi oluyorlar olacağı budur. Kaçırdınız mı elinizden. Yaşa son osmanlı padişahı yaşaaaaa herşeyi neden ince düşünmüşsün...ve orada çıplak adamlara poz verenleri yasanla yasaklayıp hayal gücünü tetiklemek için çarşaflı modeller ile onların hayel gücünü zorlamlarını sağlamışsını