'Nüfus belgesi getir' dönemi sona eriyor

Kamu kurum ve kuruluşlarının kişilerin nüfus bilgilerine ulaşabilmesine imkân sağlayacak Kimlik Paylaşım Sistemi, aralık sonunda hizmete girecek.

ANTALYA - Kamu kurum ve kuruluşlarının kişilerin nüfus bilgilerine ulaşabilmesine imkân sağlayacak Kimlik Paylaşım Sistemi, aralık sonunda hizmete girecek.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Cengiz Aydoğdu, Ankara'da hizmete girecek sistemin, elektronik ortamını yaratan diğer illerin de sisteme hemen dahil edileceğini belirtti. Kimlik Paylaşım Sistemi ile kamu kurum ve kuruluşlarının kişilerin nüfus bilgilerine kendilerinin ulaşabileceğini söyleyen Aydoğdu, şu bilgileri verdi: "Çocuğunu okula kayıt ettiren, Emniyet'ten ehliyet veya pasaport çıkartacak kişilerin kimlik bilgilerine elektronik yoldan ulaşılabilecek. Sistemin devreye girmesi ardından hiçbir kuruluş, 'Git nüfus idaresinden bu belgeyi getir' diyemeyecek. Çünkü kişilerin kimlik bilgilerine elektronik yoldan ulaşabilecek. Sistem dünyada ilk kez Türkiye'de uygulanacak."
Aydoğdu, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerine daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak için de çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Yakında Avrupa'daki bütün konsolosluklarımız Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla bizlere kolaylıkla ulaşabilecek" dedi.