Nüfus kayıtlarında 'soy kodu' ile fişleme

Nüfus kayıtlarında 'soy kodu' ile fişleme
Nüfus kayıtlarında 'soy kodu' ile fişleme
Ermeni kimliğine geri dönerek çocuğunu bir Ermeni anaokuluna yazdırmak isteyen anneye İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli 'soy kodu' kullanıldığını ortaya çıkardı.

Radikal.com.tr - İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kaleme alınan resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli 'soy kodu' kullanıldığını ortaya çıkardı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi nitelikli yazısında Türkiye vatandaşı Ermenilerin 'soy kodu'nun '2' olduğu ifadesi yer alıyor. Nüfus müdürlüklerinde gizli tutulan 'soy kodu', talep eden devlet kurumlarına resmi bir yazıyla bildiriliyor.

Bugün çıkan AGOS gazetesinin manşetten duyurduğu habere göre Ermeni kimliğine geri dönen bir anne, yasal hakkını kullanarak çocuğunu Ermeni anakoluna kaydettirmek istedi. BU esnada İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen resmi nitelikli bir belgede 'soy esasına göre fişleme' gerçeğiyle karşılaştı.

AGOS gazetesinden Ferda Balancar'ın haberi şöyle: 

90 yıldır ‘soy kodu’ ile fişlemişler


İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen resmi bir yazı, Türkiye’de nüfus kayıtlarıyla ilgili bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği günışığına çıkardı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarından birinin imzasını taşıyan resmi yazıda, 1923 yılından bu yana ‘vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli ‘soy kodu’ taşıdığı belirtiliyor. Aynı yazıda soy koduna örnek olarak ‘Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2’dir’ ifadesi yer alıyor. 


Bir geri dönüş hikâyesi
Her şey İstanbul’daki bir Ermeni anaokuluna çocuğunu kaydettirmek isteyen bir ebeveynin verdiği mücadeleyle başladı. Öğrencinin velisi olmak isteyen anne, vaftiz olup kendi kimliğine dönmüş bir Ermeni. Anne, atalarının kimliğine geri dönerken, nüfus cüzdanındaki din hanesini Hıristiyan olarak değiştirir; çocuğun babasının kimliğinin din hanesinde ise Müslüman yazmaya devam eder. Anne babanın çocuklarını kaydettirmek istedikleri Ermeni anaokulunun müdürlüğü ise, yasal mevzuat gereği kendilerine şu cevabı verir: “Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi alın.” 

Ailenin avukatı İsmail Cem Halavurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt yaptırmasının önünde bir engel olmadığına dair resmi yazı talep eder. Avukat Halavurt’un talebini değerlendiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Ahmet Molak, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hitaben resmi bir yazı yazar ve Halavurt’a bu yazıyla birlikte ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmasını söyler. Molak’ın imzasını taşıyan resmi yazıda şu ifadeler yer alıyor: 

“…Söz konusu okullara kayıt olacak öğrencinin velisinin mahkeme kararı ile din, isim, mezhep değiştirip değiştirmediğinin bilinmesi, 1923 yılından bu yana ‘Vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli soy kodunun da (nüfus kayıt örneğinde Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2 dir) çıkartılması gerektiğinden ancak adı geçen öğrencinin velisinin ilgili nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden nüfus kayıt örneğinde gizli soy kodunun 2 olması halinde kaydının yapılabileceği hususunda gereğini rica ederim.” 


Bakanlık ne diyecek?
Avukat Halavurt ve ailenin, çocuğun Ermeni anaokuluna kayıt olabilmesi için verdikleri mücadele hâlâ sürüyor. Şimdi bir resmi mercinin kendilerine “Evet sizin gizli soy kodunuz 2’dir, çocuğunuzu Ermeni okuluna kaydettirebilirsiniz” demesini bekliyorlar. Bu talebe cevap veren resmi bir merci henüz yok. Ancak iki resmi kurumun, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyuna 1923’ten beri gizli olarak uygulanmakta olan ‘soy kodu’nun ne anlama geldiğini ve neden böyle bir uygulamaya gerek duyulduğunu bir an önce açıklaması gerekiyor.


FERDA BALANCAR / ferda@agos.com.tr


İşte 'soy kodları': Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3
Agos gazetesi ayrıca, bu belgenin fotoğrafını yayınladığı 1. sayfasından, TBMM, Hükümet, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

- Soy kodu uygulaması hangi amaçla yürürlüğe konmuştur?

- Bugüne kadar neden hiçbir hükümet bu uygulamaya son vermemiştir?

- Hangi vatandaşlar, hangi soy kodu ile tanımlanmıştır?

- Bu soy kodu uygulaması yargı kurumları tarafından da dikkate alınmış mıdır?

- Alınmışsa, yargı süreçleri bundan ne şekilde etkilenmiştir?

- Yeni anayasayı tartışan TBMM ve hükümet, bu uygulamanın sona erdirilmesi için girişimde bulunacak mı?


  http://www.radikal.com.tr/1144436114443612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kod oniki - izninizle

  Bugün Dünyada en fazla Rum ve Ermeninin yaşadığı ülke Türkiyedir. Ermeni veya Rum asıllı olmak için, dinin Hristiyan olması hiç gerekmiyor. Rum ve Ermeni geçmişten kendimizi tecrit etmek için hacıyatmaz gibi binbir takla atıyoruz ama gerçek her gün aynada karşımıza çıkıyor. Tarihi mıncıklaya mıncıklaya çiğ köfteye çevirdik. Gerçek kendini mıncıklatmaz, sırlı camın arkasından yüzümüze sırıtır durur. Bu kadar yemek çeşidi, halk oyunu, yerel giysi, dalgalı saç, esmer ten, kara kaş, gür sakal ne jikletten çıktı, ne de Orta Asya’dan geldi. İşin garip ve komik tarafı ise, Rum ve Ermenilerin Türk karşıtı söylemlerinde, ısrarla ‘Tatarlar, Moğollar geldikleri Asya’ya geri sürülmeli’ kalıbını dillerinden düşürmemeleri . Adamlar 13. Yüzyıla yapışıp kalmış, Anadolu’nun yeni Türk yurdu haline geldiği yıllara. Sonraları olup biteni onlar daha iyi bilirler ama boya sürdürmemek için bizim gibi bilmemezlikten gelmek daha uygun herhalde.

  Kodsuz sade bir dunya vatandasi.. - captainwhite

  Bugun Turkiye'de 1915 Ermeni surgunu ( Adini Soykirim/ Tecrit ne isterseniz adlandirabilirsiniz)sirasinda , ailelerinden koparilmis/zorla alinmis yuzbin ( Bazi kaynaklar yuzelli binin uzerinde oldugunu benimser)Ermeni kiz ve erkek cocuklarinin , O yillarda onde gelen Turk ailelerinin yanlarina evlatlik verildigini ve asimile edildigini yazarlar... Bugun sokakta gordugunuz yada en yakin arkadasinizin aslinda dedesinin /anneannesinin bir Ermeni olabilecegini dusunun ...

  Normal. - akrep93

  Eger bu ülkede benim gibi ermeni bir vatandassaniz bu tip haberlere"aaaa vay be " diye yaklasmassiniz,sadece kizar tepki gösterirsiniz ama asla sasirmazsiniz.Cünki bu tip fislemeler zaten bizim cemaatin bildigi seylerdir.Cemaatten bilmeyenlere hatirlatayim,açin eski pasaportlarinizi ermeniler için 31,rumlar için 32 koduyla baslayan numaralari görürsünüz.Geçen seçimlerde basbakanin devamli soy tartismalarini yaptigini düsününce bu uygulamanin hala neden yürürlükte oldugunu anlamak için süper zekaya gerek yok sanirim.Sunu bu topraklarda çok iyi anlamak gerek.Vakif mallari,eski mülkler geri verilmeli tamam,ama hiçbir gayrimenkul bu ayristirmayi insanlarin kalbinden atamiyor.Bu ülkede tüm benligiyle ruhuyla yasayan gayrimüslümleri en çok yaralayan bu manevi dislama.

  DEVLETIN VATANDASININ ETNIK KOKENINI BILMESI SUC MU? - Equalizer001

  Devletin vatandaslarinin hangi etnik kokene ait oldugunu bilmek istemesi size neden tuhaf geliyor ve maden bulmusunuz gibi heyacanlanip habere bir sayfa yer ayiriyorsunuz? Ozgurlukler ulkesi America bile vatandasarinin hangi kokenden geldiklerini bildiren information dairelerinde bilgiler mevcuttur. Bana inanmiyorsaniz Face Book'tan kendiniz hakkinda arastirma yapabilirsiniz. :)

  Malesef - easyrix

  Dunyada bir cok ulkelerde bu boyle daha kotusu Afrikanin veya bir cok Musluman ulkelerde hatta bazi Avrupa veya hatta Amerika nin bazi eyaletlerinde yabancilarin varliklari mevcut dahi digil ,yabanci yabanci dir dir bir sekilde onun kisiligi ayridir ve kodu var, Bu yanliz Turkiyeye mahsus digil.Sadui Arabistanda Hiristiyanlarin yasama hakki dahi yok, musluman olmiyanlar seytan olarak taninir.

  2xynb38w - barışgünalp

  Ben kodumu bilmiyorum,benim şimdi matematik olarak bir karşılığım yo mu?

  Rağmen! - fonksiyonel

  İçerik denildiği gibiyse. Vatandaşlarımızı kategorize etmek bir devletin ana felsefesiyle bağdaşmaz. Yanlıştır, antihümanisttir. Ortalıkta Türk Kürt ayrımı canımızı yakıyor, Sünni Alevi çekişmesi benliğimize ağır geliyor iken. Bir de gayrimüslim vatandaşlarımızın sancısını eklemeyin bizlere. Ermeniler Hz. İsa'nın, Museviler de Hz. Musa'nın emanetidir. Gözümüz gibi bakacağız onlara. Devletin monarşik zihniyetine rağmen.