Nüfus memuru böyle buyurdu: Numaralı elma köyü!

Nüfus memuru böyle buyurdu: Numaralı elma köyü!
Nüfus memuru böyle buyurdu: Numaralı elma köyü!
Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'ne bağlı 640 nüfuslu Ballıhoca Köyü'nde yaşayanların soyadları duyanları şaşırtıyor. Köy sakinlerinin yüzde 20'sinin soyadı elma ile bitiyor.

TEKİRDAĞ - Köyde 1935 yılında göçle gelen Gagavuzlar da yaşıyor. Şimdi 250 haneli 640 nüfuslu Ballıhoca Köyü’ne o dönemde göç eden 9 aileye nüfus memuru geldikleri Beşelma Kasabası'na atıfta bulunarak Birelma, İkielma, Üçelma, Dörtelma, Beşelma, Altıelma, Yedielma, Sekizelma ve Dokuzelma soyadlarını verdi. Köydeki yaşam şartları ve işsizlik nedeniyle 4 hane büyük şehirlere göç ederken, 5 hane bu köyde yaşamlarını sürdürdü.

Köyde birden dokuza kadar elma ile biten soyadları olduğunu belirten Muhtar Hasan Başlar, "Elma soyadları olan ailelerden bazıları köyümüzden şehirlere göç etti, ama bazıları ise köyümüzde yaşıyor. Soyadları ilk defa duyanlar şaşkınlıkla karşılıyor. Kimse bu soyadlarının nasıl verildiğini kesin bilmiyor. İsimlerin verilmesiyle ilgili birçok hikaye anlatılıyor" dedi.

Köylülerden Rahim Beşelma da, “Köyümüz ilginç soyadlarına sahip. Çoğu insan bu olaya şaşırıyor. Zamanında birden dokuza kadar elma soyadları vermişler. Bize de Beşelma soyadı verilmiş" diye konuştu.

Nazım Dörtelma ise, bazen soyadlarının karıştırıldığını ancak kendilerinin bu duruma alıştıklarını söyledi. (Ruhan YALÇIN/DHA)


  ETİKETLER:

  Yaşam

  ,

  İşsizlik

  ,

  Hikaye

  ,

  göç

  ,

  nüfus

  http://www.radikal.com.tr/115483211548327

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  velmas75,Haklı. - Clear

  Benzer sorun -karadeniz'li olduğumuz halde- bizde de var ama nüfus memurunun kabahati yok.Babamın sülalesi en büyük amcama -asker olduğu için- saygıdan dolayı "Yamaner" soyadını almış ama babam sivil düşünceli olduğu için bunu kabul etmeyip başka bir soyadı almış.Şu anda amca oğullarımla benim soyadım farkılıdır.Ancak şanslıyız,buna rağmen babam bizlerin birbirimizi tanımasına azami özen göstermiş,mesafe konulmasına fırsat vermemiş.Şimdi tek sorunumuz kaldı.Ben birine "bu benim amca oğlum" dediğimde,soyadı farklılığını duyan "he ya,cumhurbaşkanı da benim teyze oğlum" diye cevap veriyor.

  bu şaşırmak niye - takyudin

  gökten inme bir yönetimde yer alanların işleri hakkında bilgi sahibi olmamaları ve yeni kurulan yönetimin halka istediğini verip istediğini vermemek gibi bir gücünü göstermek amacıyla nüfus müdürlükleri hep kendi kafalarına göre işler yaparlar. bizim köyü örnek verirsem: bizim köye bağlı üç mahalle var. en küçük mahalenin soyadı: çiftçi( bunların bazıları sonradan soyadlarını değiştirdiler), iknci küçüğün; çiftkaldıran, üçüncüsünün çiftkuran ve bizimde çiftsüren.

  gariban köylülere bakıyorumda - MEHMET HAKSEVER

  allahım bu ne biçim bir zülum böyle

  En sevdikleri türkü - yusufdemir55

  herhalde en sevdikleri türküde "bie dilim iki dilim, üç dilim elma" olmalı.

  Nüfus Memurudur. - Clear

  Nedeni nüfus memurudur.Bir okulda sınıfhocası yeni öğrencileriyle tanışır.Tek tek "senin adın ne yavrucuğum" diye sorar ve yanıt alır.Bir tanesi "me,me,me,me,Mehmet ça,ça,Çalışkan hocam" deyince üzülür ve gayrı ihtiyari ağzından "ah yavrum sen kekeme misin?" sorusu çıkar.Öğrenci derhal sorunu çözer "hayır hocam,kekeme olan babammış,fırlama olan da nüfus memuru".

  Amca sizinkide sorunmu! - velmas75

  2 Temmuz 1934 yılında 2525 sayılı kanunla birlikte, Anadoluya çıkan memurlar halka soyadı olarak kendi marifetlerini sergileyerek bir şeylr uydurup vermişler. Karadeniz tarafında; Kadıoğlu, Hocaoğlu, hekimoğlu, bekaroğlu, Malkoçoğlu vb. soyadları layık görülürken doğu anadoluda; Çelik, Demir, Gümüş, Elmas, Altun, Taş, Kaya, Yıldırım, Şimşek gibi soy isimler verilmiş. Bu durumu pek sorun eden yok sanırım. Fakat memurun geldiği gün bir babanın kaç oğlu varsa ayrı oturan, hepsine başka soyadlar verilmiş. İlk verildiği gün farkedilmeyen bir sorun, günümüzde iyice kendini hisettiriyor. Aynı sülaleden bir çok kişi soy adının farklı olmasından dolayı aile ve akrabalık bağları kopmuş. Yeni nesil birbirini tanımamaya başlamış. Birde üstüne üstlük arşivler toplatılmış. Şimdi konuyu araştırıp kendi sulalesini bulmak isteyenler arşivi bulsalar bile, birde okuyabilen birini bulmak zorunda.

  Teori - aborinas

  Hikayenin aslı şu olmalı: memurlar iki oturgaçlı kaldırgaç ile köye giderken o esnada bir mumdur, iki mumdur, üç mumdur... türküsünü dinliyorlardı.