Nuh Köklü davasının sanığı: 'Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü'

Nuh Köklü davasının sanığı: 'Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü'
Nuh Köklü davasının sanığı: 'Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü'
Kadıköy Yeldeğirmeni'nde arkadaşları ile kartopu oynarken bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin Serkan Azizoğlu'nun "Kasten adam öldürmek", Nazım Coşanar'ın ise "Kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçundan yargılanmasına başlandı. Duruşma 21 Ekim 2015 günü saat 10.30'a ertelendi.

RADİKAL- Kadıköy Yeldeğirmeni'nde arkadaşları ile kartopu oynarken bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin Serkan Azizoğlu'nun "Kasten adam öldürmek", Nazım Coşanar'ın ise "Kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçundan yargılanmasına başlandı.

HAKİM: İNSAN ÖLDÜRMENİN MAZERETİ OLMAZ"

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2 sanıklı 13 şikayetçisi olan davanın ilk duruşmasında sanıkların savunmalarının alınmasının ardından müştekilerin ifadeleri alındı. Duruşmada konuşan Nuh Köklü'nün ağabeyi Sedat Köklü olayı görmediğini belirterek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi. Ağabey Köklü, "Nuh, böyle bir cani tarafından öldürülmeyi hak etmiş bir insan değil" dedi. Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya ise, "İnsan öldürmenin bir mazereti olmaz. Canlı öldürmenin siyasal bir şeyi de olamaz" diye konuştu. Müşteki Köklü, "Sırf arkaya oturdum bu caniyi görmeyeyim diye. Kardeşim sokaktaki hayvanlara yem veren bir insandı. Adaletinize güveniyorum" dedi.

 ANNE KÖKLÜ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Anne Çiğdem Köklü güçlükle konuşurken gözyaşlarını tutamayarak, "Bu nasıl bir vicdan, en ağır cezanın verilmesini istiyorum. sonuna kadar şikayetçiyim" dedi. Bu sırada duruşma salonunda bulunan izleyicilerin de gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Nuh Köklü'nün kardeşi Havva Ağkün ise, "Benim ağabeyi küfrü ağzına alacak bir insan değil. Kavgadan kaçar, yapıcıdır" diye konuştu. Müştekilerin ardından söz alan Sedat Köklü'nün avukatı, müştekilerden Kadim Fırat'ın da olay sırasında öldürülmeye çalışıldığını belirterek Fırat'a ait montu mahkeme heyetine verdi ve bıçak müdahalesi ile kesilmiş olduğunu belirttiği montun adli emanete alınmasını talep etti.

GÜRSEL TEKİN: "İFADELERİ DİNLERKEN İNSANLIĞIMDAN UTANDIM"

Dava sonrası Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı Bahçesi'nde açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "İfadeleri dinlerken gerçekten insanlığımdan utandım. Sadece bir kartopu sonucu. Bir kişi 7-8 kişiye müdahale ediyor gencecik bir kardeşimizin canını alıyor. 45 milyon dosya var. Çin falan değiliz. 77 milyon ülkede 45 milyon yurttaşın adliyede dosyaları varsa bu çok dramatik bir sonuçtur. Sürdürülebilir bir hukuk sistemi değildir" dedi.

GELECEK CELSE OLAYA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER İZLENECEK

Sanıkların savunmaları ve müştekilerin beyanlarının ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkemeye verilen montun üzerinde yırtık olduğunun tespit edilmesi sebebiyle adli emanete alınmasına karar veren mahkeme heyeti, gelecek celse olaya ilişkin görüntülerin duruşmada izlenilmesine hükmetti.

ADLİ TIP KURUMU'NA "AKIL SAĞLIĞI YERİNDE Mİ?" SORUSU SORULACAK

Sanık Serkan Azizoğlu'nun epilepsi hastalığı nedeniyle askere gidemediğinin beyan edildiğini kaydeden heyet, Azizoğlu'nun bağlı bulunduğu askerlik şubesine yazı yazılıp bu durumun sorulmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca askerlik Şubesi'nden gelecek yazı doğrultusunda akıl hastalığının olup olmadığı konusunda sanık Azizoğlu'nun Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmaya gelmeyen tanıklar ve müştekilerin gelecek celse duruşmaya zorla getirilmesine karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanık Serkan Azizoğlu'nun üzerine atılı suç ve kaçma şüphesinin bulunmasını dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 21 Ekim 2015 günü saat 10.30'a ertelendi. 

DAVAYA ÇOK SAYIDA DESTEKÇİ

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2 sanıklı 13 şikayetçisi olan davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Serkan Azizoğlu ve tutuksuz sanık Nazım Coşanar hazır bulundu. Duruşmaya Nuh Köklü'nün annesi Çiğdem Köklü, ağabeyi Sedat Köklü, kardeşi Havva Ağkün, bazı müştekiler, çeşitli illerin barolarından yüze yakın avukat,CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Gezi Olaylarında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Gürkan Korkmaz da geldi.

 "AMACIM ONLARI AYIRMAKTI"

Tutuklu sanık Serkan Azizoğlu'nun ardından, tutuksuz sanık Nazım Coşanar olayı ilk önce dükkanının camından izlediğini belirterek, "Serkan elindeki sopayı insanlara savurdu, elinden düşürdü. Başka biri aldı sopayı, Serkan da içeri girdi. Dükkanın camından aşağı seyrediyordum. İçerden bıçak alıp dışarı çıktı ve etrafına savurmaya başladı. Olay boyut değiştirdi. Dışarısı çok kalabalıktı. Aşağı indim. Bir arkadaşı sırt çantasından çektim, tekme atıyordu ve çekmem ayırmak amaçlıydı. Serkan'ın elinde bıçak vardı. Amacım onları ayırmaktı. Ayıramadım. Bir ses geldi, rahmetli ara sokağa girdi ve yere yığıldı. Ben esnafım işinde gücündeyim. Olay baya büyüdü diye ayırmak istedim Sadece bir arkadaşı tuttum ve geri çektim başka bir şey yapmadım" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya, "Serkan bıçağı alsın diye mi o kişiyi sırtından çektin" diye sordu. Sanık Coşanar, "Serkan bıçağı alsın diye o kişiyi sırtından çekmedim" şeklinde cevap verdi.

"KARTOPU YÜZÜNDEN BİR İNSANIN ÖLMESİ BENİ ÇOK YARALADI"

Sanıkların ifadelerinin ardından müşteki avukatlarından Mehmet Ümit Erdem sanık Serkan Azizoğlu'na, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Esnaf gerektiğinde polistir, kahramandır' sözü var. Bu saikle mi hareket ettiniz, asayişi sağlamaya mı çalıştınız? Neden polisi aramak yerine kendiniz ceza vermeyi tercih ettiniz" diye sordu. Azizoğlu ise "Esnaf esnaftır, polis polistir. Polisi arasam yarım saat sonra geliyor. Ben kimseyi kovalamadım, ben onlardan kaçtım" diye konuştu. Herhangi bir siyasi görüşü olup olmadığı sorulan Nazım Coşanar ise, "Bir kartopu yüzünden bir insanın ölmesi beni çok yaraladı. Hiçbir siyasi partiye üye değilim" dedi.

 DURUŞMA SALONUNA PANKART ASILDI

Sanıkların savunmalarının ardından müştekilerin ifadelerinin alınmasına geçildi. Müştekilerden avukat Tamer Doğan, "Saat 21:00 sıralarında köşe başında arkadaşımla sohbet ediyordum. O sırada bizim kartopu oyunumuz bitmişti. Ama Serkan Azizoğlu'nun bizi 15 dakika kadar izledi. Ara sokakta bir aracın üzerinde çok kar vardı. Eve girmeden önce arabanın üzerindeki karları birbirimize attık. Serkan Azizoğlu'nun dükkanına bir kaç kar topu geldi. Biz yıllardır orada 'esnafa destek ol' kampanyası yaptık. Bu aile bize destek vermemişti. Olay anında yanımıza gelip bize bağırarak 'Uzaklaşın' dedi. Biz esnafı sakinleştirmeye çalıştık. Nuh gelip 'Niye lanlı konuşuyorsun' dedi. Sonra 'Bu camın kaç para olduğunu biliyor musunuz' diye küfür etti. Bıçaklama olayı oldu. 'Benim raporum var. Sıkarım, bıçaklarım' diye bıçağı temizledikten sonra bağırmaya başladı" dedi. Bu sırada müştekiler olayın meydana geldiği sokağın fotoğraflarını mahkeme heyetine gösterdi.

Bunun üzerine müşteki avukatları tarafından olay yerinin fotoğrafını içeren büyük bir pankartı bant ile duruşma salonunun bulunduğu duvara asıldı.  Pankart üzerinden olay anlatımı yapıldı.

"AH DİYE BAĞIRDI..."

Nuh Köklü'nün nişanlısı müşteki Ferda Sayın olay günü kartopu oynamayıp sokakta arkadaşlarını beklediğini belirterek, "Arabanın üzerindeki karla oynuyorlardı. İçerden aktar çıkıp 'Ne yapıyorsunuz lan diye bağırdı, oynamayın burada' diyerek küfretti. Nuh da 'Neden lanlı konuşuyorsun' dedi. 'Konuşurum, gerekirse sıkarım bir gün yatar çıkarım' dedi. Elinde büyük bir sopayla dükkandan çıkarak hepimize savurdu. Arkadaşımız Tamer 'Uzaklaşalım' dedi. Yine dükkana girip bu sefer bıçakla çıktı, savurdu. Bağrışma yaşandı. Konteyner ile arkadaşımız Emrah'ı düşürmeye çalıştı. Nuh bağırdı 'Ah' diye. Çok kanaması vardı, tampon yaptım. Yolda solunumu ve kalbi durdu. Şikayetçiyim" dedi.  Duruşma diğer müştekilerin ifadelerinin alınması ile devam ediyor.  


İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 17 Şubat 2015 tarihinde meydana gelen olayda Nuh Köklü ve yakın dostlarının saat 21.00'de Kadıköy Boğa Heykeli'nin bulunduğu yerde toplanıp bir arkadaşlarının evine çay içmeye giderken birbirlerine kar topu atarak şakalaşmaya başladığı anlatıldı. Kar toplarından birinin Karakolhane Caddesi üzerindeki baharat dükkanının camına isabet etmesi üzerine dükkan sahibi Serkan Azizoğlu'nun "Uzaklaşın lan buradan, o cam kaç para biliyor musunuz, gidin nerede oynarsanız oynayın" diyerek küfrettiği belirtilen iddianamede, yaşanan tartışma sonucu  Serkan Azizoğlu'nun, Nuh Köklü'nün göğsüne bıçağı sapladığı belirtildi.

İddianamede, gazeteci Nuh Köklü'yü 'kartopu kavgası' yüzünden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle Serkan Azizoğlu hakkında, "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezası, Köklü'nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı "Kasten yaralamaya teşebbüs", "Tehdit" ve "Hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Olay sırasında Serkan Azizoğlu'na yardım eden bir esnaf hakkında ise "Kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.