Nükleer bombalara protesto

Greenpeace, Amerika'nın, İncirlik Üssü'nde konuşlandırdığını ileri sürdüğü nükleer bombaların, Türkiye'den çıkarılması ve yeni bombalar getirilmemesi için dün Başbakanlık'ta eylem yaptı.

ANKARA - Greenpeace, Amerika'nın, İncirlik Üssü'nde konuşlandırdığını ileri sürdüğü nükleer bombaların, Türkiye'den çıkarılması ve yeni bombalar getirilmemesi için dün Başbakanlık'ta eylem yaptı.
Greenpeace Akdeniz Nükleer Silahsızlanma Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer, ABD'nin, üslerin yeniden yerleştirilmesi ve kapatılması çerçevesinde Avrupa'da konuşlandırdığı nükleer silahlarının yerlerini değiştirdiğini belirtti. Tümer, Amerika'nın, Ortadoğu'ya en yakın müttefiki olan Türkiye'ye birkaç ay içinde daha fazla nükleer bomba gönderilebileceğini kaydetti.
Türkiye'nin bu öneriyi koşulsuz reddetmesini isteyen Tümer, şunları söyledi: "Türkiye, ABD'nin bombalarını depolamak yerine, nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu için önderlik etmeli. ABD'nin zaten şu an Türkiye'de 90 nükleer bombası var. ABD'de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan'dan, Bush'a, Türkiye'de nükleer bomba konuşlandırılmasını istemediğimizi, varolanların da hemen geri gönderilmesi istemimizi iletmesini istiyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7485687485680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.