Nükleer karşıtından neşeli eylem

Nükleer karşıtından neşeli eylem
Nükleer karşıtından neşeli eylem

Türkiye?nin ilk nükleer santralıyla ilgili ihale ve yasa sarpa sararken nükleer enerji karşıtı eylemler de sürdü. Taksim Tünel?deki gösteri müzikliydi. FOTOĞRAF: SERKAN AKKOÇ / DHA

İSTANBUL - Greenpeace üyesi olan müzik grubu ‘Abarjazz Avandgard’, radyasyon işaretli varillerle yaptıkları ritim gösterisiyle hükümetin nükleer santral projesini protesto etti.  Greenpeace Türkiye örgütünün ‘Nükleerle Yaşamaya Hazır mısın?’ sloganıyla organize ettiği kampanya çerçevesinde on kişilik müzik grubu ve Greenpeace üyeleri, Tünel Meydanı’nda toplandı. Üzerinde radyasyon işareti bulunan ve tümörlü kalp simgesiyle ‘I love Nuclear’ yazılı sarı varillerle ritim gösterisi düzenleyen grubu, çevredeki vatandaşlar da ilgiyle izledi. Gösteriden sonra açıklama yapan grup, hükümetin nükleer santral projelerinin protesto ettiklerini belirtti.
Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, “Nükleer enerji geçtiğimiz yüzyılın işe yaramaz teknolojileri arasında çoktan yerini almış olmalıyken, hâlâ birileri Türkiye’ye nükleer enerjiyi güvenli ve temiz bir enerji kaynağıymış gibi tanıtmaya çalışıyor” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istediklerini söyleyen Diker, nükleer santral ihalesinin iptalini açıklamasını istediklerini kaydetti. Diker, konuyla ilgili detaylı bilginin www.ilovvenuclear.org adresinden edinilebileceğini söyledi. (Radikal)