'Nükleer santral bizim kente yapılsın' kavgası

Türkiye'nin yapmayı planladığı ancak çevrecilerin karşı çıktığı nükleer santral için AKP'nin Sinop ve Mersin milletvekilleri arasında 'Bizim ile yapılsın' çekişmesi yaşanıyor.

ANKARA - Türkiye'nin yapmayı planladığı ancak çevrecilerin karşı çıktığı nükleer santral için AKP'nin Sinop ve Mersin milletvekilleri arasında 'Bizim ile yapılsın' çekişmesi yaşanıyor. TBMM Çevre Komisyonu'nun dünkü toplantısında konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralları çevre dostu diye tanımlarken, AKP Sinop Milletvekili Cahit Can, "Nükleer santrallar madem zehirliyor, dünya zehirleniyor, bırakın biraz da biz zehirlenelim" dedi. Can, Sinop'ta santral kurulmasını protesto edenleri CHP'nin finanse ettiğini iddia etti.
AKP Mersin Milletvekili Mustafa Eyiceoğlu da Akkuyu'da nükleer santral için 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığını söyleyerek santralın Akkuyu'da yapılmasından neden vazgeçildiğini sordu.
TEMA Vakfı, Greenpeace ve Elektrik Mühendisleri Odası temsilcileri ise nükleer santrala karşı çıktı. CHP'li komisyon üyeleriyse televizyon kameralarının çıkarılmasına tepki göstererek, görüşmeleri protesto edip salondan ayrıldı.