Nükleer santral ihalesi yakında

Türkiye, nükleer santral kurma yolunda. Enerji Bakanı Güler, "Şartname noktasına geldik. Yakında santral üreticisi ülkelerle görüşeceğiz" dedi.

ANKARA - Türkiye'de uzun yıllardır yapımı ve yer seçimi nedeniyle kamuoyunun tepkiyle karşıladığı ve ihale sürecinde firmalarla yaşanan sıkıntıların ardından iptal edilen nükleer enerji santralları yeniden gündeme geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Yakında bu santralların üreticisi ülkelerle görüşeceğiz" dedi.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş'nin Gölbaşı'ndaki Milli Yük Tevzii Merkezi'nin tanıtım toplantısına katılan Güler, şu bilgileri verdi: "Nükleer santrallar
konusunda teknik incelemeler sürüyor, kurulmasında şartname aşamasına gelindi. Yakında görüşmelere başlayacağız. Santralların işletilmesinde öncelik özel sektörde olacak, özel sektörün yapamadığı yerlerde ihtiyaç duyulması halinde kamu devreye girebilecek. İlk tercihimiz özel sektör. Nükleer santralın yeri konusundaki çalışmalar ise sürüyor. Daha önce santralın kurulacağı yer olarak tespit edilen ve çevreci grupların karşı çıktığı Mersin'deki Akkuyu bölgesi de alternatiflerden biri olarak gündemde."
'Çevreye duyarlı olacak'
Güler, nükleer enerji santralı yapımının programlarında bulunduğunu anımsatarak, "Bununla ilgili emniyet tedbirleri alınacak. Fransa başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede nükleer enerji kullanılıyor. Bu yarışta mutlaka yerimizi almamız gerekiyor" dedi. Çevrecilerin endişelerini bildiklerini söyleyen Güler, "Halen faal olan yüzlerce santral var. Biz de çok rahat bunu kullanabiliriz. Nükleer santralın en güvenlisini ve çevreye en duyarlı olanını kuracağız. Kimse merak etmesin" mesajı verdi.
34 yıllık serüven
Türkiye'de nükleer elektrik santralı kurulması konusunda ilk çalışma 1968'de başlatıldı. 1976'da Silifke'nin 45 kilometre batısındaki Akkuyu, nükleer santral yeri olarak seçildi. Başbakanlık Atom Enerjisi Kurumu da buraya yer lisansı verdi. Akkuyu'nun ardından 1980'lerin başında nükleer santral yeri olarak Sinop tartışıldı. 1977, 1983, 1994 ve 1996'da uluslararası ihalelere çıkıldı ama çeşitli nedenlerle görüşmeler hep yarım kaldı. 1996'da açılan ihale için 1997'de teklifler alındı. İhaleyi kazanan firma ile sözleşmenin 1999'da imzalanması ve santralın ilk ünitesinin 2006'da servise girmesi planlandı. 2000'de ihale sonuçlandırılamadı ve dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, nükleer santral defterini bir kez daha kapattı.