Nükleer santralın adresi Akkuyu

Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral ihalesine 21 Şubat'ta çıkılacağını, ihalenin de muhtemelen nisan ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral ihalesine 21 Şubat'ta çıkılacağını, ihalenin de muhtemelen nisan ayında gerçekleştirileceğini açıkladı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu ise Türkiye'de ilk nükleer santralın 2013-2014'te üretime başlayacağı tahmininde bulundu. Sinop'taki nükleer santral sahasının lisanslama çalışmaları tamamlanmadığı için nükleer santralda ilk adres Mersin Akkuyu görünüyor.
Türkiye'de 1960'ların sonundan beri tartışılan ve AKP iktidarı döneminde yasalaşan nükleer santralların tipi, güvenliği, teknolojisi gibi konulara ilişkin taslak, dün tartışmaya açıldı. Taslak metni için dün TAEK'te, Enerji Bakanı Güler'in katılımıyla düzenlenen toplantıya Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Greenpace başta olmak üzere, nükleer santral karşıtı platformdan katılım olmaması dikkat çekti.
Dokuz kriter belirleyen TAEK, uzmanlardan bir ay boyunca görüş toplayacak, ölçütler 21 Aralık'ta netleşecek.
'İkisi de teröre karşı güvenli'
Bakan Güler, 21 Aralık'ta ölçütlerin kesinlik kazanmasının ardından iki ay içinde konuyla ilgili yönetmeliklerin yayımlanacağını ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'nin (TETAŞ) 21 Şubat günü ilana çıkacağını söyledi.
Güler, teröre karşı Sinop'un mu, Akkuyu'nun mu güvenli olduğuna ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin her tarafının teröre karşı güvenli olduğunu savundu: "Deprem, çevre gibi konular da dahil pek çok kriteri göz önüne alıyoruz. Hazır olan yer Akkuyu, hazırlığı yapılan yer ise Sinop. Sinop'ta çalışmalar sürüyor. Oradaki işlemler bittiği zaman orayı da ele alacağız." Güler'in sözleri, ilk santralın Akkuyu'da kurulacağı şeklinde yorumlandı.
'Özel sektör yapmalı'
Nükleer santralı özel sektörün yapmasını istediklerini vurgulayan Bakan Güler, bu olmazsa kamu-özel sektör ortaklığını, bu da olmazsa son seçenek olarak kamunun kurması yoluna gidileceğini belirtti.
TAEK Başkanı Çakıroğlu da, Akkuyu'da en fazla iki nükleer yatırım adası oluşturulabileceğini, toplam kapasitenin 7-8 bin megavatla sınırlı olduğunu dile getirdi.
Çakıroğlu'nun verdigi bilgilere göre santralda ilk atıklar üretimden iki yıl sonra ortaya çıkacak. Atık soğuması için santral bölgesindeki bir havuzda 15 yıl bekletilecek. Daha sonra da kuru depolara alınacak. Çakıroğlu, "Atık konusu en az 100 yıl sonrasının konusu" dedi.'Yüzde 60' yerli olacak
TAEK, dokuz kriteri 21 Aralık'a kadar tartışmaya açtı :
Nükleer Güvenlik: Santral güncel ve kanıtlanmış teknolojik yenilikleri içerecek. Lisanslama: Önerilen santrala büyük ölçüde örnek teşkil edebilecek, halen işletilmekte ve aynı teknolojinin son örneği olan lisanslı bir santral referans olarak gösterilecek. Reaktör Tipi: 'Doğal uranyum kullanan basınçlı ağır su' ve 'zenginleştirilmiş uranyum kullanan basınçlı hafif suyla kaynar hafif su' reaktörleri değerlendirmeye alınacak. Santral Ömrü: Nükleer santral en az 40 yıl hizmet verecek. Teknolojik Sınanmışlık: Değerlendirmeye alınacak santral tipleri teknolojik olarak sınanmış olacak. Yakıt Teknolojisi: Sınanmış doğal ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan reaktörler değerlendirmeye alınacak. Yerli Katkı: Plan ve programda en az yüzde 60 yerli katkı payı aranacak. İşletme Deneyimi: Tedarikçinin ülkesinde veya diğer ülkelerdeki referans örneklerin belgelenmesi gerekecek. Elektrik Çıkış
Gücü: Santralın her ünitesinin net elektrik gücü 600 megavattan büyük olacak.