Nükleer yasası değişerek geliyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Meclis'e bir daha görüşülmek üzere iade ettiği nükleer güç santralı kurulmasına ilişkin yasa, dün TBMM Sanayi Komisyonu'nda, bazı değişikliklerle kabul edildi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Meclis'e bir daha görüşülmek üzere iade ettiği nükleer güç santralı kurulmasına ilişkin yasa, dün TBMM Sanayi Komisyonu'nda, bazı değişikliklerle kabul edildi.
Yaklaşık 40 yıllık ömrü olan nükleer santralların asıl 'masraf' kalemini oluşturan söküm işlemlerine, yatırımcı firmaların da katılması sağlandı.
Sökümü 500 milyon dolar
AKP Kütahya Milletvekili Soner Aksoy başkanlığında toplanan komisyonda, yasanın 5, 6 ve 7. maddeleri iade gerekçeleri de dikkate alınarak değişitirildi. Değişiklikle, nükleer santralı kuracak şirketin, ömrünü tamamlayan nükleer santralın söküm masraflarını karşılaması amacıyla oluşturulacak fona, 0.15 cent/kWh (ABD doları cinsinden) katkı pay ödemekle yükümlü olacak.
Müsteşar Sami Demirbilek, "Bir nükleer santralın ömrü, yaklaşık 40 yıldır. 40 yıl sonra sökümünün maliyeti, 200 ile 500 milyon dolar arasında değişiyor. Şirketten, fon başına 0.15 cent aldığımızda fonda, nemasıyla 450-500 milyon dolar birikecek" dedi. Fon yetmezse söküm masraflarının yüzde 25'ine Hazine destek sağlayacak.
Yasaya göre, nükleer santral kuracak ve işletecek şirketler yasanın yürürlük tarihinden itibaren iki ay içinde Enerji Bakanlığı'nca seçilecek. Yapımcı şirket ihaleyle belirlenecek.
Öte yandan EÜAŞ ihalesiyle, yerli kömürden eletkrik üretme hakkı elde eden şirketlerin 1000 mv üzeri santrallarından da 2014 sonuna kadar işletmeye girenlerin ürettiği elektrik 15 yıl süreyle satın alınacak.