Nükleer zirvesinde Greenpeace protestosu

Nükleer zirvesinde Greenpeace protestosu
Nükleer zirvesinde Greenpeace protestosu
İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nin yapıldığı otelde kalan Greenpeace üyeleri, binaya pankart asıp eylem yaptı. Polis, 9 Greenpeace üyesini gözaltına aldı.

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılması beklenen ve Şişli’deki Cevahir Otel’de düzenlenen İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi, Greenpeace üyelerinin protestosuyla başladı. Bir gün öncesinde otelde rezervasyon yaptıran 9 Greenpeace üyesi, sabah saatlerinde üzerinde ‘Nükleer felaket burada başlıyor’ yazılı pankartı binanın duvarına astı. Otele çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Pankartı toplayan polis, eylemcileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan Greenpeace üyeleri emniyete götürüldü. (CİHAN)

 

 

Pınar Öğünç yazdı. "Soma'dan sonra dev nükleer zirvesi geliyor "

Tek bir yatırımcıyı etkilesek...

İlk kez yapılan ve amacı ‘nükleer santrallara yatırım yapmak isteyen uluslararası firmalar ve bu uluslararası firmalar ile çalışmak isteyen yerel firmaları, kamu ve yerel yönetim kuruluşlarının yetkilileri ile bir araya getirmek’ olarak açıklanan zirvenin kirvenin katılımcılarından biri de Greenpeace Rusya Enerji Birimi’nde yetkili Vladimir Chuprov… Chuprov, Radikal yazarı Pınar Ögünç’e yaptığı açıklamada Greenpeace olarak yatırımcılardan birini bile etkileyebilmeyi kâr sayacaklarını söylemişti.