'Nükleer'e itiraz var

Nükleer santrallara 7 milyon YTL ayıran hükümete bazı bilim adamları ve çevreciler bayrak açtı: Nükleer santral gereksiz. Yaban hayatı tehlikede. Çare doğal kaynaklarda.

İSTANBUL - Hükümetin, nükleer santral kurulması için ilk adımı atarak 2005 yatırım programında 7 milyon YTL ayırması üzerine, çevreciler ve bazı bilim adamları, "Türkiye'nin nükleer santrala ihtiyacı yok" dedi. Konya'da nehir kıyısında kurulacak bir nükleer santralın çevredeki canlı hayatını tehdit edeceğine dikkat çeken uzmanlar, doğal kaynakların kullanılması gerektiğini savundu. Görüşler şöyle:
Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman: Türkiye'nin hiçbir akarsuyunun debisi bir nükleer santralın soğutma suyu gereksinmesini yaz-kış sağlayabilecek bir hacimde değildir. Sözü edilen nükleer santralın saniyede 10 ton suya ihtiyacı vardır.
Santralı isterseniz Ağrı Dağı'na da kurulabilirsiniz. Orada su yoktur ama soğutmayı havayla sağlayabilirsiniz. Bu da astarı yüzünden pahalıya gelir. Akdeniz'de santral yapılmaktan vazgeçilmesini memnuniyetle karşılıyorum. Ancak alternatifi bir nehir kenarı değil Trakya'nın Karadeniz sahilidir.
Burası hem Marmara Bölgemize yakındır, hem de Karadeniz soğutma suyu sıcaklığı itibarıyla Akdeniz suyuna oranla yaz-kış ortalama 10 derece daha soğuktur. Bir nükleer santral ortalama 5 milyar dolardır. Oysa Akdeniz'in yıllık turizm geliri bu civarda. Trakya'nın Karadeniz sahili de 30 yıl sonra turizm cenneti olacaktır. Yan sıkıntalara sebebiyet vermeden nükleer santral kurabileceğimiz yer göremiyorum.
İstanbul Üniversitesi Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semiha Arayacı: Nükleer santral için denizden ya da depremsel olasıklardan uzak bir seçim yapılmaya çalışılması risk payını gidermiyor. Denizden uzak olmasının amacı eğer denizi korumak ise, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının ve havanın da korunması gerekiyor. Ciddi bir enerji politikasızlığı olduğunu düşünüyorum.
Greenpeace Akdeniz Ofisi Enerji Kampanyası Sorumlusu Özgür Gürbüz: Akkuyu'da lisansı alınmış bir yerden vazgeçip sıfırdan başlamayı göze aldılar. Biz yıllardır bu bölgenin bir deprem bölgesi olduğunu söylüyorduk. AKP halktan gelecek tepkilerden çok korktuğu için kendi yandaşlarının yoğun olduğu Konya'ya gitmeyi düşünüyor. Nükleer santral kurmak isteyen hükümet bilerek ya da bilmeyerek Türkiye'nin sonunu hazırlamakta. Türkiye'nin tahıl ambarını radyasyon yuvası seçmek de bu son için en iyi yerdir. Türkiye gibi yenilenebilir enerji cenneti olan bir ülkede nükleer santralın hiçbir tutarlılığı yok.
Türk Fizik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş: Türkiye'nin nükleer santrala ihtiyacı yok. Bizim yenilenebilir enerjimiz var.
Enerji kaynaklarımızla biz çok rahat ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Türkiye'nin turizm geliri 16 milyar dolar. Santralın Akkuyu'da kurulması durumunda turizm zor duruma girerdi. Nükleer santral ülkemiz için bilimsel bir gereksinim değil siyasi bir tercihtir. Bu karar Türkiye'nin geleceğini yok edecek demektir. Nehrin suyu nükleer santralın soğutmasında kullanılacak.
Su nehre geri bırakıldığında suyu birkaç derece ısıtacağı için canlıların yaşam alanı değişecek ve bu da kitlesel ölümlere neden olacaktır. Ayrıca suya karışacak radyosyan sağlık ve çevre açısından büyük sorun olacaktır. Bizim öncelikle şebekelerdeki yüzde 20'lik kaybı yüzde 4'lere düşürmemiz, hidroelektirik santralları ve rüzgâr tribünlerinden faydalanmamız lazım.
Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy:
İhtiyaç yok. Nükleer lobiler hâlâ kuracağız diye çalışıyor. Türkiye'de şebeke kayıpları önlense beş nükleer santrala bedel olur. Enerji Bakanlığı'nın kendi söylemine göre enerji dağıtımında yıllık 4.5 milyar dolarlık kayıp var. Çocuklarımızı, torunlarımızı bu tehlikeye sokmanın gereği yok. 2010 yılında enerjimiz bitecek diye halk kandırılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7362047362040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.