Numan Kurtulmuş: Soruşturma bitmeden, 'şu görevden alınsın' demek haksızlık

Numan Kurtulmuş: Soruşturma bitmeden, 'şu görevden alınsın' demek haksızlık
Numan Kurtulmuş: Soruşturma bitmeden, 'şu görevden alınsın' demek haksızlık
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara'da terör saldırısıyla ilgili olarak, "Şu anda bir değerlendirme ortaya çıkmadan, herhangi birisi için şu görevden alınsın, bu görevden alınsın demek en azından haksızlıktır" dedi.

İSTANBUL Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara ’da terör saldırısıyla ilgili habercilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, “İçerideki birliğimizi, dirliğimizi kuvvetlendirmek bakımından, gerçekten milletçe bu terör hadisesi karşısında yekvücut olduğumuzu göstermek bakımından, bu olay hiçbir şekilde unutulmayacak, unutturulmayacaktır" dedi.

Beşiktaş ’taki Conrad Otel’de düzenlenen 1’inci Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’ne katılan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş çıkışta habercilerin sorularını yanıtladı.

‘BU OLAYIN MAHİYETİ BÜTÜN ÇIPLAKLIĞI İLE ORTAYA ÇIKARILACAKTIR’

Numan Kurtulmuş, “Biz netleşmeyen hiçbir konuda resmi açıklama yapmayız. Çok yaklaşıldı. Hem kimlikler konusunda, hem de bu kimliklerin ait olduğu örgütler konusunda son noktaya yaklaşıldı. Hala çok titiz devam eden DNA analizleri var. Bunlar netleştiği anda kamuoyu ile paylaşılacak. Gerçekten derin bir acıyı yaşıyoruz. Yani içinden geçtiğimiz için ne kadar büyük bir acı yaşadığımızın belki farkında değiliz. Dolayısı ile bu acı içerisinde, herkes bu acıyı nasıl hafifletebiliriz diye bir takım tekliflerde bulunacaktır. Birtakım sözler söyleyecek. Sakin bir kafayla şu acı hiç hafiflemeyecek belki ama bir müddet geçtikten sonra bunlar düşünülür. Mühim olan bu acıyı unutturmamaktır. Şu anlamda diyorum. Ders almak bakımından... İçerideki birliğimizi, dirliğimizi kuvvetlendirmek bakımından gerçekten milletçe bu terör hadisesi karşısında yekvücut olduğumuzu göstermek bakımından bu olay hiçbir şekilde unutulmayacak, unutturulmayacaktır. Bu olayın mahiyeti bütün çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır. Çok şükür olaydan sonraki süreç, çok kısa bir süre içerisinde hem İçişleri Bakanlığımız, hem Adalet Bakanlığımız, hem otopsilerin seri bir şekilde yapılması, hem yaralılara çok seri bir şekilde müdahale edilerek, tıbbi müdahalelerin yapılması, takdire şayandır. Ama bu sürecin biraz daha hafiflemesi ve ondan sonra kalıcı şeyleri konuşmamız lazım" dedi.

‘SORUŞTURMA BİTMEDEN ŞU GÖREVDEN ALINSIN, BU GÖREVDEN ALINSIN…’

Olay yerindeki delillerin incelemesi ile ilgili soruya “Şimdi bunlar, o kadar haksız eleştiriler yapılıyor ki, çok kısa bir süre içerisinde olay yeri inceleme ekipleri geldi. En ufak bir detay, tamamen paramparça olmuş bir ortamdan bahsediyoruz. Beş kilometrekarelik bir alanda olayla ilgili deliller bulundu ve bunlar santim santim, karış karış arandı. Kusura bakmasınlar, hiç kimse haksız yere bir kenarda oturup, haksız yere eleştiride bulunmasın. Çok seri bir şekilde olay yeri inceleme ekipleri gelmiştir. Öyle uzman ekipler var ki, olay yerinin içine girdikçe anlıyoruz. En ufacık bir delilden işin mahiyetini anlayan herhangi bir parçanın sizin benim için yolda görsek çöp zannedebileceğimiz, bir metal parçası zannedebileceğimiz bir mesele. Olay yeri inceleme uzmanları tarafından çok kuvvetli bir delil olarak bulunuyor. Bunların hepsi muhafaza edildi. Bütün deliller toplandı. Bu tür yanlış spekülasyonlara kimsenin girmemesi lazım. Olay olduğu andan itibaren bütün süreçleri takip etmek, tahlil etmek, varsa en ufak bir eksiklik, en ufak bir ihmal, en ufak bir hata bunları ortaya çıkarmak için, müfettişler görevlendirildi. Şu anda çok titiz bir çalışma yapılıyor. Müsaade edin de, bu çalışmalar, müfettiş raporları, ortaya çıkınca bir değerlendirme ortaya çıkacak. Şu anda bir değerlendirme ortaya çıkmadan, herhangi birisi için şu görevden alınsın, bu görevden alınsın demek en azından haksızlıktır diye düşünüyorum. Soruşturma ortaya çıkar, ne olup, ne bittiği anlaşılır, burada varsa kusur ihmal, onun gereği yapılır" dedi.

‘SORUŞTURMA ÇOK KISA SÜREDE BİTECEK’

Soruşturmanın ne zaman biteceğine ilişkin soru üzerine Numan Kurtulmuş; “Çok kısa süre içerisinde. Sizin bir şeye kesin karar vermeniz için deliller üzerinden konuşmanız lazım. Yani spekülasyon yaparak, bir vatandaş olarak, bir gözlemci olarak dışarıdan konuşan birisi olarak, herhangi bir kanaat ifade edersin. Ama devlet adına yetkili bir şey konuşuluyorsa, mutlaka delille konuşulması lazım. O deliler ortaya çıktığı zaman da gereğinin yapılması lazım" dedi.

(Mustafa ÖZDABAK - Hasan YILDIRIM / DHA)