'Numaraları kazınmamış, kayıtlıdır'

'Numaraları kazınmamış, kayıtlıdır'
'Numaraları kazınmamış, kayıtlıdır'

Bombaların bulunduğu Zir Vadisi Yenikent ve Sincan?ın arasında bulunuyor. Bomba ve patlayıcıları sakladığı öne sürülen Yarbay Dönmez bir dönem mühimmat bölük komutanlığı yapmış. Fotoğraf: Serdar Özsoy

Savunma Bakanı Gönül: Bombaların seri numaraları kazınmamış İçişleri Bakanı: Yeni kazılar yapılabilir
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Ergenekon’un 10. dalgasında bulunan cephanelikleri ilgili bakanların ilk gündem maddesiydi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara’nın Zir Vadisi’nde bulunan cephanelikte bulunan bombaların seri numaralarının silinmediği ve kaynaklarının kolayca tespit edilebileceğini söyledi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise yeni kazılar yapılabileceğini söyledi. Önceki akşam cephaneliğin bulunduğu Zir Vadisi’ndeki kazılar ise sona erdi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazı çalışmalarında ele geçirilen silahlarla ilgili, “Daha önce bulunan bombalarda numara yoktu, silinmişti. Bize gelen bilgiye göre, bu son bulunanlarda numara varmış. Mahkemenin bize sorması halinde, Makine Kimya Enstitüsü (MKE) bizim malımızsa, MKE’nin ürettiği bombalarsa, bu bombaları tahsisen nerelere verdiğimize ilişkin kayıtları vardır, inceleriz ve gerekli bilgiyi mahkemeye veririz. Kayıt bakımından herhangi bir zafiyetimiz yoktur” dedi. 

Sofistike silahlar değil
Plastik patlayıcı olduğu konusunda kendisine gelen bilgi olmadığını söyleyen Gönül, TSK’ya verilen bütün silah ve mühimmatın MKE’den verilip verilmediği sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Hayır... Dışarıdan aldıklarımız da var. Hepsinin kaydı, ithal kayıtları, her şeyi var. Ama anladığım kadarıyla bunlar öyle sofistike silahlar değiller. Anladığım kadarıyla muhtemelen MKE gibi görünüyor” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise  TBMM’de, Ergenekon kazılarıyla ilgili sorular üzerine, “Krokiler, eldeki dokümanlar incelendikçe yeni yerler çıkabilir. ‘Şurada, burada var’ diyebileceğimiz bir şey yok. Kazılardan mühimmat çıktıkça inceleniyor. Yeni yerler de çıkarsa, gerekirse aranabilir” dedi. Atalay, yeni doküman ve krokiler olup olmadığı sorularına, “Bilmiyorum. Onları bilemeyiz. Soruşturma sürecini yürüten savcıların denetimindedir” yanıtını verdi. 

Heyecanlı kazı sürdü
Önceki gün bir kuyuda cephaneliğin bulunduğu Zir Vadisi’ndeki kazılara dün sabah saat 08.30’da yeniden başladı. Sit alanı olan bölgedeki kazı, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun verdiği izinle arkeolog eşliğinde yapıldı. Dünkü ilk kazı cephaneliğin bulunduğu yerin 200 metre ilerisinde yapıldı. Ankara Üniversitesi’nden aramalar için arkeolojik kazılarda kullanılan röntgen cihazı istendi.
Bu sırada yerin yaklaşık 1 metre kadar altından antika olduğu düşünülen bir testiye ait parçalar bulundu. İş makinesinin darbesi sonucu kırıldığı sanılan testinin 19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait olduğu tespit edildi. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun polise 9 Ocak’ta Ankara genelini kapsayan “Ergenekon kazısı izni” verdiği ortaya çıktı.
Kazı sırasında testi bulunduğu haberi, yıllardır bölgede hazine olduğu söylentilerini dinleyen Yenikent halkında heyecan yarattı. Kazı sırasında bir polis düşerek bacağını kırdı. Kazıların eski Ermeni mezarlığının yakınlarında olduğunu söylemeleri üzerine Ankara’daki Ermenilerden bir grup bölgeye geldi. Önceki gece bir çukurdan çıkarılan askeri mühimmat ve bombalar, polis tarafından incelenmek üzere kriminal laboratuvarına gönderildi. Çıkarılan bomba ve mühimmatlara ait ayrıntılı liste ile birlikte görüntü ve fotoğraflarda Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderildi.

Mühimmat sorumlusu
Polis, Yarbay Dönmez’in bir dönem mühimmat bölük komutanlığı yaptığı bilgisinden hareketle bulunan bomba ve mühimmatların kendisi tarafından o dönemde edinilerek bölgeye getirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor.
Polisin Zir Vadisi’ndaki kazısı bölgenin Sit alanı olması sebebiyle zaman zaman iş makinaları zaman zaman da kazma ve kürekle sürdürüldü. Metal dedektörlerinin yanı sıra bombalar konusunda eğitimli dedektör köpekler kullanılarak tespit edildi. Bunlarla belirlenen noktalar üzerinde yoğunlaşan kazılar akşam saatlerinde mühimmat bulunmadan sona erdi. 

Dönmez’in cephaneleri
Yarbay Mustafa Dönmez’in Sapanca’daki evinde 7 Ocak günü yapılan aramada 22 el bombası, 4 adet tabanca, iki adet seyyar dipçikli Kalaşnikof ve bu tüfeklere ait şarjörlerle çok sayıda mermi ele geçirilmişti. Polis, Dönmez’in bilgisayarındaki kroki doğrultusunda, Zir Vadisi’nde, Sit alanı ndaki Ermeni mezarlığının yakınında yaptığı kazıda da küçük bir cephanelik ele geçirdi. Burada bir kuyunun dibine gözlenmiş 3 çuval içinden; 30 adet taarruz tipi el bombası, 12 adet antipersonel tüfek bombası, 12 adet M49 tipi bubi tuzağı, 800’den fazla G3 mermisi, 9 sis bombası, 6 gösteri bombası, 9 gözyaşartıcı bomba ve 2 aydınlatma bombası bulundu.
(Radikal)