Nuray Mert'ten gazetecilere: Tırstınız!

Nuray Mert'ten gazetecilere: Tırstınız!
Nuray Mert'ten gazetecilere: Tırstınız!
Nuray Mert, basının üstünde büyük bir baskı olduğunu belirterek "Başbakan meydanlardan beni tehdit ediyor ve namert diyor, bir kaç gazeteci buna karşılık bir şeyler söyleyebildi, gerisi tamamen tırstı" dedi

ESSEN - Essen şehrinde düzenlenen Ruhr Kitap Fuarı'na konuşmacı olarak davet edilen gazeteci Nuray Mert, " AKP karşıtları gazetelerden atılıyor, kimsenin umurunda değil. Bu iş nereye gidiyor diyen yok, umrunda olmayanlarda sonradan patır patır gidiyor. Büyük bir baskı var. Başbakan meydanlardan beni tehdit ediyor ve namert diyor, bir kaç gazeteci buna karşılık bir şeyler söyleyebildi, gerisi tamamen tırstı. Buna tısarsan, yarın öbür gün de senin başına gelecek. Bu gidiş çok belli, bana sahip çıkma meselesi değil bu" dedi.

Ayça Tolun'un moderatörlüğünü yaptığı toplantıda konuşan ve Türkiye 'deki gelişmeleri değerlendiren Mert, “Aydınlar, demokratlar ve sol libareller neredeyse AKP'ye tam vekalet verdiler ve al bu memleketi bizim adımıza demokratlaştır dediler. Ben 2009 yılında Türkiye'de siyasi gücün bir sivil diktatörlüğe dönüştüğüne dikkat çekmiştim. Tek otoriter düzen askeri değildir, sivil otoriter diye bir şey var, bugünde herkes bunu söylüyor“ diye konuştu.

KÜRTLERİN AYRI BİR DEVLET İSTEME HAKKI VARDIR

Toplantının soru-cevap bölümünde izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Nuray Mert, izleyiciler arasında bulunan ve kendisine Kürtlerle ilgili soru yönelten bir izleyici ile kısa süreli tartışma yaşadı. İzleyicinin sorusunu cevaplayan Mert, "Kürtler büyük bir mücadele vermemiş olsalardı, büyük bedeller ödenmemiş olsaydı, kimsenin Kürtlere herhangi bir hak tanıyacağı filan yoktu. Bunlar, Kürtlere verildi değil, Kürtlerin kendi kazanımları diye söylememiz daha doğru olur diye düşünüyorum. Velev ki Kürtler, bu mücadelelerinin sonunda kendilerine bir devlet istiyor olsalar, böyle bir haklarının bulunduğunu düşünüyorum. Dünyada hiçbir devlet sonsuza kadar devam edecek diye bir kural yok, bizim bugün bunu istiyorlar yarın başka şeyler isteyecekler deme lüksümüz yok. Binlerce yıldır o topraklarda yaşıyorlar. İyi ki ayrılıkçı bir proje içinde değiller" şeklinde konuştu.
Nuray Mert, bir başka soru karşısında hükümetin getirdiği başörtüsü düzenlemesini de, doğru bulduğunu belirtti. (dha/Temel Elcivan)


  http://www.radikal.com.tr/115649211564925

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunca zamandan sonra... - guru

  ... Nuray Mert'i görmek çok güzel.

  İYİKİ VARSINIZ NURAY MERT - ferdane

  Bütün köşe yazılarını,hangi gazetede yazarsa yassın büyük ilgi ve merakla okuyorum.ülkenin gündemini,güncel,akıcı ve anlaşılır bir dille bizimle paylaşan ufkumuzu açan ve yönümüzü bulmamıza katkı koyan dürüst,MERT sözüyle özü bir yegane gazetecidir Nuray Mert..iyiki var ve iyiki bildiği herşeyi bizimle paylaşıyor..

  gerçekler - takyudin

  Yazar gördüğü yazar klavuz istemez demişler. Boşuna değil. Nuray Mert hakkında uzun süre yorum yapmaktan kaçınsam da kadının kendini türkiye siyasal aklından sıyırdığı ortada. Daha da iyiye gidecektir. Bu açıklamada söylediği her şey doğrudur.

  Nuray Mert'ten gazetecilere: Tırstınız! - ms@deniz

  Sevgili Nuray, bu sesiz kalanlara da bir gün sıra gelecek bunlar kalemlerini ve düşüncelerini satan kişilerdir.

  Sivil otoriterin Nuray Mert'in başını örtmeyeceğinin garantisi var mı? - topgay

  Nuray Mert duyarsız gezetecilere de sıranın geldiğini söylüyor ama kadına baş örtüsünün kadının özgür iradesi dışında heteroseksizmin bir dayatması olduğunu, bir gün bütün kadınlara bunun dayatılmayacağını, hatta mahalle baskısıyla dayatıldığını, iktidarın da laiklere yapılan bu ayrımcılıkları görmezlikten geldiğini görmemesi, Nuray Mert adına bariz bir çelişki. O yüzden Nuray Mert hiçbir zaman bana mantıklı gelmemiştir. Bugün göğüs dekoltesine karışan, yarın saça-başa da karışacaktır.