@sarikayaercan

Nurettin Soydan: Ahmet Kaya, bence Gezi'de olurdu

Nurettin Soydan: Ahmet Kaya, bence Gezi'de olurdu
Nurettin Soydan: Ahmet Kaya, bence Gezi'de olurdu
Gazeteci Nurettin Soydan, Magazin Gazetecileri Derneği'nin 12 Şubat 1999'daki ödül töreni gecesinde, sanatçı Ahmet Kaya'nın bazı davetlilerin saldırısına uğramasının yeniden gündeme gelmesi üzerine o geceye ait tanıklıklarını Radikal'e anlattı.
Haber: ERCAN SARIKAYA / Arşivi

Güneş gazetesinin Magazin Müdürü Nurettin Soydan, Magazin Gazetecileri Derneği’nin 12 Şubat 1999’daki ödül töreni gecesinde, sanatçı Ahmet Kaya’nın bazı davetlilerin saldırısına uğramasının yeniden gündeme gelmesi üzerine o geceye ait tanıklıklarını Radikal’e anlattı.

Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu da bugünkü grup toplantılarında Ahmet Kaya tartışmasını sürdürmüş; Başbakan Erdoğan, ‘Gezi’de bize saldıranlarla Ahmet Kaya’ya saldıranlar aynıydı” derken, Kılıçdaroğlu, “Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi’ye katılırdı” demişti.

Bazı davetlilerinin Ahmet Kaya’nın üzerine çatal bıçak attığı o gece yaşananlara tanıklık eden magazin gazetecisi Nurettin Soydan, o dönem yaşananları Gezi bağlamında değerlendirmenin doğru olmadığını ve sanatçılar arasında kuşak farkı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“O gece Ahmet Kaya’ya tepki gösterenlere baktığımızda Gezi eylemlerine destek verdiklerini söyleyemeyiz. Kaya’ya tepkiler gösterenler sahneye çıkıp Onuncu Yıl Marşı, İstiklal Marşı ve 'Memleketim' şarkısını söylediler. Bu gruptan kimseyi Gezi eylemlerinde görmedik. O anın fotoğrafına baktığınızda bunu net şekilde görebilirsiniz. Hatta o grup içinde olan rahmetli Osman Yağmurdereli AK Parti ’den milletvekili oldu. Mahsun Kırmızıgül Gezi karşıtı açıklamalar yaptı. Bence Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi’de olurdu. O gece orada olup Kaya’ya tepki göstermeyenler de vardı. Edip Akbayram, Selda Bağcan gibi…”


  http://www.radikal.com.tr/116176611617664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ...... - rapala

  anladigim kaya ya catal bicak atanlar gezi direnisine katilmamis,kayayi destekleyenlerde gezi direnisinden uzak durmus..getirisini goturusunu dusunmeden .kar zarar hesabi YAPMAdan her seye ragmen sadece hakli bir dava oldugu icin suskun kalmayip gezide DIRENENLER her kesimin kafasini karistirmis!!!!!

  Ahmet Kaya'ya dokunmayın - Gılgameş

  Onun adının bu kişiler tarafından anılması kadar üzücü bir şey olamaz. Lütfen yapmasınlar. Politikanın bu kadarı da olmaz. AYIP denen bir şey var.

  gülasor - gundi ghandi

  Mahsun Kırmızıgül o gece birilerine yaranmak için kalkıp 10. yıl marşı'nı söylemeseydi; aksine Ahmet kaya'ya kendini siper edip savunsaydı bugün gittiği her yerde ayakta alkışlanır, onurlu ve başı dik yaşardı. Ama böyle anlar insan hayatında bir kere olur ve o kişinin karakterini belli eder. Bugün ise ne Kürdler ne de Türkler için bir değeri yok.

  Recep bey her zaman ki gibi gene yanılmış... - citizen

  Ahmet Kaya' ya çatalla saldıranların başında Serdar Ortaç geliyor. Bay Recep Tayyip ona sorsun bakalım, bugün kimin yanında yer alıyormuş...Ayrıca Serdar Ortaç'ı gezi direnişi içinde düşünemiyorum...