Nursel Aydoğan: PKK'nın kurulduğu evi müzeye çevireceğiz

Nursel Aydoğan: PKK'nın kurulduğu evi müzeye çevireceğiz
Nursel Aydoğan: PKK'nın kurulduğu evi müzeye çevireceğiz
Lice'de PKK'nın kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, örgütün kuruluşunun ilan edildiği evi barış süreci olumlu bittikten sonra müzeye çevireceklerini söyledi.

DİYARBAKIR – Lice’de PKK 'nın kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt halkının diriliş bayramını kutladığını söyleyerek, "Bu bayramı Kürt halkına yaşatan PKK lideri Abdullah Öcalan'a da binlerce selam olsun" dedi.

Milletvekili Aydoğan, 35 yıl önce Türkiye 'de köle Kürtlerin olduğunu ileri sürüp, 35 yıl sonra diline, kimliğine ve kültürüne sahip çıkan bir Kürt gerçekliğinin olduğun söyledi. Köle Kürtlükten özgür Kürtlüğe geçişin kolay olmadığını söyleyen Aydoğan, şöyle dedi:

"İşte yanı başımızda bu dağlarda onlarca Kürt genci özgür yaşam için mücadele ettiler. Onları bir kez daha saygıyla anıyorum. Eğer onlar fedakârca canlarını seve seve bu mücadele için özgür bir yaşam ve özgür bir Kürt için vermeseydiler bugün bu koşullarda olmayacaktık. Ne kazandıysak bu uğurda yaşamlarını yitirenler sayesindedir. Yaşamımız boyunca onları asla ama asla unutmayacağız. Yanımızdaki hemen şu evde 22 kişi Kürtlerin 29'uncu isyanını başlattı. Bu isyanı başlatanlara terörist, örgüte de terör örgütü diyorlar. Onlar lugatlara baksınlar o zaman teröristin ne olduğunu anlarlar. PKK dili kimliği yok sayılan bir halkın isyanıdır. İsyan etmek uluslararası sözleşmelere göre bir haktır. Yasalara göre bir halkın dili inkar ediliyor ve asimilasyona tabi tutuluyorsa o halkın dünyanın neresinde olursa olsun direnme hakkı vardır. İşte Kürtler isyan etme, direnme hakkını kullanmışlardır. İmralı'da devlet bu direnme hakkını kullanan bu isyanın önderi sayın Öcalan'la masaya oturmuştur. Direnme hakkını, isyan hakkını kullandığı için masaya oturmuştur."


‘KÜRT HALKI ÖZGÜRCE KENDİNİ YÖNETMEK İSTİYOR’

Aydoğan, 35 yılın ardından Kürt sorununun çözümünün tartışıldığı bir aşamaya gelindiğini belirterek, "Kürt halkının talepleri ortadır. Kürt halkı kendi topraklarında, özgürce kendi kendini yönetme hakkını kullanmak istiyor. Kürt halkı önderim dediği sayın Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor. Özgürlük dağlarında halkının özgürlüğü için mücadele eden çocuklarının demokratik siyasete dönüşünü istiyor. AKP hükümeti bu halkın direnişini bu halkın mücadelesini görmesi ve ona göre müzakere masasından Kürt halkının kazanımlarıyla çıkmasını sağlamalıdır. Bunu Türkiye'nin demokratik geleceği için yapmalıdır. Türkiye'de Kürtler özgür olmadan diğer halkların özgür olması mümkün değildir" dedi.


PKK BİLDİRİSİ OKUNDU

Nursel Aydoğan'ın konuşmasından sonra 'Amed Eyalet Komutanlığı' adına sahneye çıkan yüzleri poşularla kapalı, ellerinde PKK bayrakları bulunan bir grup, PKK tarihi ve kuruluş aşaması ile hedeflenenler konusundaki açıklamayı okudu.

Milletvekili Nursel Aydoğan, daha sonra PKK'nın kurulduğu eve giderek, PKK'nın kuruluş sürecinde yer alan başta Abdullah Öcalan olmak üzere kurucu kadroların fotoğraflarının bulunduğu poster önünde fotoğraf çektirdi, evi gezmeye gelenlerle görüştü.

Evi gezmeye gelenlerin, "Burası PKK mücadelesinde 12 aile ferdini yitiren Zoğurlu ailesinin evidir. Bu evde örgüt kuruldu. Burayı tamir etmeyi düşünmüyor musunuz?" diye sorması üzerine Aydoğan, "Tabii ki düşünüyoruz. Barış süreci olumlu sonuçlandıktan sonra da bu evi müzeye çevireceğiz" dedi.


RAMAZAN YAVUZ - BAYRAM BULUT / DHA


  http://www.radikal.com.tr/116327211632728

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barismak - Memet62

  Öncelikle haberde ki bir yanlisi düzeltmek istiyorum,o resimdekiler Pkk nin kurucu kadrolari degil kurulusundan sonra katilan MK ve askeri konsey üyeleri(Harun,Bilikali Adil ve Sixo Dirlik).Isin kötüsü yorumlara bakiyorumda herkes kendi penceresinden bakiyor,radikalin yorumculari böyle düsünürken bunun tüm Türkiyedeki yansimasi nasil olur,nasil barisacak bu kadar birbirine küsmüs insanlar.Bu ev birileri icin kutsal bir yerken diger taraf icin nefret abidesi .Bir film izlemistim afrikada gecen adam calisanlari ile ilgili zorluklari anlatirken Budist isciler inege tanri diye taparken müslüman isciler onu kesip yiyiyorlar repligi simdiki duruma ne kadar denk düsüyor.

  Iyi - AgaRic

  Cok guzel bir fikir. Muzeye ne koyacaklar merak ediyorum, Bir kac fikirde ben vereyi, Kandil daglarinda oldurdukleri , infaz ettikleri 18 yasindan kucuk couklarin kafataslarini, infaz ve cinsel taciz ettikleri kadinlarin kupelerini, uyusturucu kullanimda kullanilan aletleri ve kurutulmus kerevizleri, Turkiye yi bolmek icin yabanci ulkelerle yaptiklari anlasma raporlarini, sivil ve askerleri oldurme planlarini,gibi seyler. Ben desdeklerim.

  tosun - Efendisiz65

  o bahsini ettiğin çocuk cesetleri senin biat ettiğin devletinin tarihinde 15 ülkeye yetecek kadar var zaten. kürdistanda kim çocuk öldürdü kim katil halk çok iyi biliyor. o bahsini ettiğin şey bu örgütte olsaydı bu gün kuruluşu kutlanmazdı hacı.

  CHP-BDP ittifakı şart. - drhilmi

  Bir CHP seçmeni olarak diyorum ki; olması gereken, BDP ye desteği, ne zaman sözlerinden döneceği beli olmayan islamcı faşizan eğilimli bir partinin değil, sosyal demokrat CHP nin vermesidir. Böylece bu ikiyüzlülüğe bir son vermiş oluruz hep birlikte, Çünkü muktedir, yalnızca kendi kısa vadeli çıkarları için sözde bir destek vermektedir ve bu artık kürt kardeşlerimizce de açıkça görülmektedir. CHP hangi gerekçeyle olursa olsun BDP ye gerektiği gibi yürekten el uzattığı takdirde, belki de derin devletin geçmişte bizi nasıl aldattığını gerçek kanıtlarıyla ve gerçek mahkemelerde ortaya çıkartır, ve bu birlikten barış ve demokrasi dolu bir Türkiye çıkar.

  ,,, - isakent

  Seçim yaklaşıyor Açılım süreci ile AK partiye kayan kürt oylarını devşirmek için yüksek perdeden sallamaya başladı arkadaşlar beklendiği gibi

  Demokrasi için, her savasin sonu Baristir. - rodi21

  Türkiyeli halkalarin esit ve özgürce bir çati altinda yasamasi için, Kürtler basta olmak üzere bütün Türkiyeli halklarin haklari anayasal güvence altina alinmalidirki! büyük ve Demokratik bir Türkiye cumhuriyeti olalim.

  Ozgurlugumuzu nasil kazandik muzesi - TosunBunu

  Muzenin ici bos olmaz.Benim onerilerim sunlar:Cocuklari oldurmek icin icine civi doldurulmus bombalarin planlari,halkotobusune atilacak molotof yapma ve etkisini arttirmak icin gerekli knowhow (once otobusun kapisinin kapattirilmasi gibi bilgiler kusaktan kusaga baska nasil aktarilir),depreme yardim goturen askeri konvoya atilan pusu planlari,ogretmenleri okullarinin onunde kursuna dizmenin teknikleri,ilkogretim okulu nasil yakilir.Orgutden ayrilmak isteyenlerin infaz teknikleri (jenaratorlerin eksoz odalarinin kullanimi yaratici bir teknik,kesin muzede olsun)Asker-polis sanilarak sokak ortasinda oldurulenler,harac teknikleri.Uyusturucu kacirma ve saklama yontemleri vs vs.Oldukca buyuk bir bina lazim.