Nusaybin ve Diyarbakır'da polise bombalı saldırı

Nusaybin ve Diyarbakır'da polise bombalı saldırı
Nusaybin ve Diyarbakır'da polise bombalı saldırı
Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki 4 mahallede bugün yeniden uygulanan sokağa çıkma yasağından sonra, PKK'lıların hendek içine tuzakladığı el yapımı patlayıcının zırhlı aracın geçişi sırasında infilak etttirilmesi sonucu 6 polis yaralandı.

RADİKAL - Nusaybin İlçe Kaymakamlığı kararı ile bugün sabah saat 07.00'den itibaren, Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı kapsamında, operasyon başlatıldı. Mahallelere çıkan cadde ve sokaklarda, PKK'lıların kazdığı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması amacıyla sabah saat 06.00'dan itibaren güvenlik güçleri çalışma başlattı.

Güvenlik güçlerinin mahallelere girmesiyle birlikte başlayan silah ve patlama sesleri, öğlen saatlerine kadar sürdü. Yasaklı olan mahallelere çıkan tüm cadde ve sokak başlarında polis nöbet tutarken, zırhlı polis araçlarının sık sık çatışmaların yaşandığı bölgelere girip çıktığı görüldü.

Aralarında özel harekat timlerinin de bulunduğu güvenlik güçlerinin, Abdulkadirpaşa Mahallesi'ndeki bir sokakta, zırhlı polis aracının geçişi sırasında, hendek içinde tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etttirilmesi sonucu, araç içindeki 6 polis yaralandı. Yaralı 6 polis, ambulanslarla Nusaybin Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılarak tedavi altına alınırken, zırhlı araç kullanılamaz hale geldi.

Ayrıca ilçeden silah ve patlama seslerinin, sınırın hemen karşısındaki Suriye'nin Kamışlı kentinde yankılaması üzerine Suriye rejimi helikopteri havalanarak, sınır hattı yakınlarında devriye attığı görüldü.

DİYARBAKIR'DA SES BOMBALI SALDIRI

Diyarbakır'da bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı uygulanan Sur İlçesi'nde yürümek isteyen grup, polisin zırhlı araçlarına ses bombalarıyla saldırdı. Atılan bombalardan birinin yolcu taşıyan dolmuşa isabet etmesi paniğe neden oldu.

HDP ve DBP'nin öncülüğünde İstasyon Meydanı'nda toplanan ve aralarında HDP eski milletvekili Sabahat Tuncel'in de bulunduğu grup, sokağa çıkma yasağının bulunduğu Sur İlçesi'ne yürümek istedi. Gruba izin vermeyen polis yetkilileri ile grup arasında görüşmeler devam ederken, kalabalık içerisinden ayrılan bir grup ise Ofis Semti'ne doğru yürüyüşe geçti. Burada önlem alan güvenlik güçleri grubu dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Diyarbakır'ın en merkezi yeri olan Ofis Semti ile diğer semtleri birbirine bağlayan Ekinciler Caddesi'ndeki kavşakla Yenişehir Polis Merkezi arasındaki bölgede yaklaşık yarım saat süren çatışmada, polisin TOMA ve zırhlı araçlarına ses bombaları atıldı. Göstericilerin attığı 10 kadar ses bombasından biri yolcu taşıyan dolmuşa isabet etti. Şans eseri can kaybının olmadığı ancak büyük panik yaşanan bu olay kameralara saniye saniye yansıdı.
Olaylar nedeniyle Ekinciler ve Gevran caddelerinde esnaf işyerlerinde kepenk indirirken, iki caddede de trafiğe kapandı.
DHA-Felat BOZARSLAN-Ahmet ÜN-Ahmet AKKUŞ