Nusaybin ve Tatvan'da polise saldırı

Nusaybin ve Tatvan'da polise saldırı
Nusaybin ve Tatvan'da polise saldırı
Mardin ve Bitlis'te polise yönelik iki saldırı düzenlendi. Mardin Nusaybin'deki saldırıda 5 polis yaralanırken Bitlis Tatvan'daki iki ayrı saldırıda ise ölü ya da yaralı yok.

RADİKAL - Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne akşam saatlerinde uzun namlulu silahlar ve patlayıcılarla saldırı düzenlendi. 5 polisin yaralandığı olaydan sonra kaçan saldırganların yakalanması için bölgede geniş çaptı operasyon başlatıldı.

Nusaybin İpek Yolu üzerinde bulunan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, akşam saat 22.50 sıralarında kimliği belirsiz kişilerin uzun namlulu silah ve patlayıcılarla saldırı düzenlendi. İpek Yolu’ndan geçen ve henüz sürücüsü ile plakası belirlenemeyen araçtan uzun namlulu silahlarla açan saldırganlar, el yapımı patlayıcılarla da Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne saldırı gerçekleştirdikten sonra hızla olay yerinden uzaklaştı.

Açılan ateş ve atılan patlayıcıların patlaması sonucu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli polisler, Mustafa Ceylan, Güven Candan, Mustafa Kemal Öztürk, İbrahim Ersoy ve Abullah Akbulut yaralandı. Yaralı polisler, olay yerine gelen ambulanslarla Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı polislerin durumlarının iyi olduğu belirtilirken, kaçan saldırganların yakalanması amacıyla operasyon başlatıldı.

Öte yandan ilçe merkezi ile bağlı mahallelerde, akşam saat 20.00’da, PKK ’nın Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik hava saldırısını protesto etmek isteyen gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin başlattığı gösteriler sürüyor. İlçe merkezinde polis, bağlı mahallelerde ise jandarma ekiplerine molotof kokteyli, havai fişekle saldıran göstericilere güvenlik güçleri de tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

İlçe merkezindeki Devrim Mahallesi Hastan Köprüsü üzerinde yolu trafiğe kapatan YDG-H üyleri ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Uzun süren çatışmalar sonrası göstericiler mahalle arasına kaçarken, cadde trafiğe açıldı.

İpek Yolu’nu da yaklaşık yarım saat trafiğe kapatan göstericiler, jandarma ekiplerinin müdahalesi sonucu dağıldı. Göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.


TATVAN'DA POLİS LOJMANINA ROKET
 

Bitlis'in Tatvan İlcesi'nde de polis lojmalarına roketatarlı, polis otosuna ise silahla ateş açıldı. 5 şüphelinin gözaltına alındığı her iki saldırıda da ölen ve yaralanan olmazken, polis ilçede geniş çaplı operasyon başlattı.

Tatvan'daki ilk saldırı, saat 21.30 sıralarında ilçe merkezinde zırhlı polis aracına yönelik gerçekleşti. Yapılan bu saldırıda zırhlı araca iki merminin isabet ettiği belirtilirken, herhangi bir yaralanma yaşanmadı. Çevrede yapılan aramalarda ise çok sayıda molotof kokteyli bulundu. Olayla ilgileri bulunduğu belirtilen 5 şüphelinin de gözaltına alındığı belirtildi.

İkinci saldırı ise saat 24.00 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis lojmanlarının güvenliğini sağlayan nöbetçi kulübesine yönelik yapıldı. Tatvan-Van Karayolu üzerinde bulunan Kültür Mahallesi'ndeki polis lojmanlarının yanındaki nöbetçi kulübesine düzenlenen saldırıda roket mermisinin duvara isabet ettiği ve can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Yapılan saldırıların ardından Tatvan'da polis ekipleri tarafından geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda mahalle aralarında çalışma yapıldı. (Ahmet AKKUŞ/Özcan ÇİRİŞ/DHA)