Nusaybin'de çatışmadan sonra...

Nusaybin'de çatışmadan sonra...
Nusaybin'de çatışmadan sonra...
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin 4 mahallesinde 4 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından, çatışmaların izleri de ortaya çıktı.

RADİKAL - Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde geçen pazar günü saat 07.00'den dün saat 17.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu sürede hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için operasyon düzenlendi. Yasağın kalkmasının ardından mahallelerde çatışmaların izleri ortaya çıktı.

PKK'lıların barikatlara tuzakladığı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi için imha edilmesi sırasında yollarda çukurlar oluştuğu ve altyapının hasar gördüğü ve bazı ev ve işyerlerine roketatar isabet ederek ağır hasarlar meydana getirdiği görüldü. PKK'lıların kazdığı hendekler ile kurdukları barikatların bazılarının hâlâ durduğu gözlendi. Mahallelerde oturan vatandaşlardan imkanları olanların çatışmalar nedeniyle evlerini terk ederek yakınlarının yanına yerleştiği belirtildi. Çatışmalarda evleri hasar gören vatandaşlar ise bugün sabahtan itibaren onarım ve temizlik çalışmalarına başladı.

KAPILARDA İŞARET

Nusaybin Belediyesi ile DEDAŞ ekipleri de hasar gören su ve elektrik hatlarını onarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar, çatışmalar sırasında büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek, susuz ve elektriksiz kaldıklarını dile getirdi. Bu arada bazı evlerin kapılarında kırmızı boyayla yapılan X işaretleri bulunduğu görüldü.

TEOG SINAVLARI BAŞKA OKULLARA ALINDI

Nusaybin'de daha önce ertelenen Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) 12-13 aralık Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilecek. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bazı okulların sınav merkezlerinin değiştirildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"12-13 Aralık Cumartesi ve Pazar günü ilçemizde yapılacak olan Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş Sınavında (TEOG) bazı okulların sınav merkezleri aşağıda belirtildiği gibi değiştirilmiştir. Kaymakam Bülent Pekdemir Ortaokulu öğrencileri, Yıldırım İlkokulu'nda, Merkez Ortaokulu öğrencileri, Atatürk İlkokulu'nda, Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencileri, Oğuzhan İlkokulu'nda, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencileri Cumhuriyet İlkokulu'nda, Nusaybin İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile Özel Demet Aytekin Ortaokulu öğrencileri, Edip Mungan İlkokulu'nda sınava gireceklerdir. Sınav saat 09.00'da başlayacağından öğrencilerimizin mağdur olmaması için en geç saat 08.00'de belirtilen okullarda hazır bulunmaları rica olunur." (Ahmet AKKUŞ/NUSAYBİN/DHA)