Nusaybin'de DTP'lilerle polis çatıştı

Nusaybin'de DTP'liler sınırötesi operasyon yapılmaması için basın açıklaması yaptı. Göstericiler Öcalan ve PKK lehine slogan atıp yürüyüş yapmak isteyince polis müdahale etti

MEHMET ALİ BULUN

MARDİN - Nusaybin İlçesi'nde DTP’nin olası sınır ötesi operasyonunu protesto etmek için düzenlediği basın açıklamasından sonra teröristbaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçmek isteyen gruba polis müdahale etti. Göstericilerin polise taşlı saldırısı üzerine arbede yaşandı.

Nusaybin'in Belediye Başkanı DTP'li Mehmet Tarhan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişi, Türkiye'nin olası sınır otesi operasyonunu protesto etmek için ‘Özgür Yurttaş Derneği' önünde basın açıklaması yaptı. DTP Nusaybin İlçe Yönetim Kurulu üyesi Sultan Uğraş, sınır ötesi operasyona karşı olduklarını ve akan kanın durdurulmasını istediklerini belirterek, savaşın ölümlere yol açtığını, bölücübaşı Abdullah Öcalan üzerinde uygulandığını öne sürdüğü tecritin kaldırılmasını istedi. DTP Mardin İl Başkan Yardımcısı Veysi Parıltı da, ölümlerle bir yere varılamayacağını ve İsrail- Filistin savaşının yıllardan bu yana devam ettiğini belirterek, bir an önce barışın sağlanmasını istediklerini açıkladı.

Basın açıklamasından sonra 50 kişilik bir grup ara sokaklara dağılarak yürüyüş yaptı. ‘Nusaybin Ovası, Apocular yuvası', ‘Sayın Öcalan', Kürtçe ‘Yaşasın Başkan Apo' sloganları atan gruba polis müdahale etti. Göstericilerin polise taşlarla saldırması üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Göstericiler ara sokaklara dağılıp kaçırken polis kapsamlı soruşturma ve operasyon başlattı. (dha)