Nusaybin'de duvar protestosuna müdahale

Nusaybin'de duvar protestosuna müdahale
Nusaybin'de duvar protestosuna müdahale
Nusaybin ile Kamışlı arasına örülen ve yapımı devam eden duvarı, Türkiye sınırında, BDP'liler, Suriye sınırında ise PYD'liler protesto etmek istedi. Nusaybin'de aralarında BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da bulunduğu grubun protestosuna polis müdahale etti.

NUSAYBİN – Mardin’in Nusaybin İlçesi ile Suriye 'nin Kamışlı kentleri arasında yapımına başlanan duvar, Türkiye sınırında, BDP 'liler, Suriye sınırında ise PYD'liler tarafından protesto edildi. Nusaybin İlçesi'nde aralarında BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da bulunduğu BDP'lilerin protesto yürüyüşüne polisin müdahale etmesi üzerine olaylar çıktı.

Nusaybin İlçesi'nde, aralarında BDP Mardin Milletvekili Süryani Erol Dora, BDP İl Başkanı Reşat Kaymaz'ın da olduğu bir grup, Kamışlı ile Nusaybin İlçesi arasında yapımı devam eden duvarı protesto etmek için yürüyüşe geçti. Ancak polis ile göstericiler arasında yapılan görüşmelerden sonra, kalabalığın yürüyüşüne izin verilmedi. Polisin "dağılın" uyarısına rağmen, sınır hattında bekleyen kalabalık gruba tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale edildi. Müdahale ile birlikte partililer de zırhlı polis araçlarına taşla karşılık verdi.

Öte yandan, duvarı protesto etmek isteyen Suriye'nin Kamışlı kentindeki yaklaşık bin kişilik PYD'li grup, ellerinde bayraklarla sınır hattına gelerek, sloganlarla BDP'lilere destek verdi.

Nusaybin'in sınır kesiminde güvenlik güçleri ile BDP'liler arasındaki gerginlik halen devam ediyor.


AHMET AKKUŞ / DHA