Nusaybin'de sokağa çıkma yasağında 12'nci gün

Nusaybin'de sokağa çıkma yasağında 12'nci gün
Nusaybin'de sokağa çıkma yasağında 12'nci gün
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı bugün 12'nci gününe girerken, ilçede PKK'lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürüyor. Hastaları olan bazı Nusaybililerin hastanelere gidebilmek için sopaların ucuna bağladıkları beyaz bezlerle sokağa çıktığı görüldü. Diyarbakır ile Mardin Barosu, devletin operasyonlarını esnetmesini, yasa dışı silahlı grupların ilçeden ayrılmasını ve hendeklerin kapatılması çağrısını yaptı.

RADİKAL - Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde kurulan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün 12'inci gününe girdi. Güvenlik güçlerinin hendekleri kapatması ve barikatları kaldırma çalışmaları sırasında zaman zaman çatışma çıkarken, silah ve patlama sesleri duyuluyor. PKK'lıların barikatları tuzakladığı patlayıcıların imhası sırasında hatların zarar görmesi nedeniyle ilçenin büyük bölümüne elektrik ve su verilemiyor. İlçe halkı jeneratörlerle elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışırken, telefonlarını da elektrik bulunan evlerde şarj etmeye çalışıyor. Bu arada hastası olanlar, sokak ve ambulansa gidebilmek için evlerinden sopaların ucuna bağladıkları beyaz bezleri sallayarak sokaklara çıkıyor.

"SİLAHLI GRUPLAR ÇEKİLSİN"

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Mardin Barosu Başkanı Çelebi Aras, Mardin'de düzenledikleri ortak basın toplantısında Nusaybin'de devletin operasyonları esnetmesini, yasadışı silahları grupların da ilçeden ayrılması çağrısında bulundu. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Nusaybin'de vatandaşların su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamadığını belirtti.

Mardin ve Diyarbakır Barosu olarak yasağın sona ermesi için başta HDP'li Mardin Milletvekilleri, Mardin Valisi, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı, Ak Parti, HDP, DBP il başkanları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Elçi, "Nusaybin'de ağır silahlarla zırhlı araçlarla icra edilmekte olan askeri operasyonun gerekçesi olarak resmi makamlar tarafından gösterilen ve yasa dışı gruplar tarafından gösterilen uygulamalar bize göre bir an önce sona ermelidir. Buradan silahlı çatışmalar yoluyla varabileceğimiz yer yoktur" dedi.

Mardin Baro Başkanı Çelebi Araz da, sokağa çıkma yasağının uygulanmasına gerekçe olan yasa dışı örgütlerin bir an önce sivil alanlardan çekilmesi, bir an önce o hendek ve barikatların kapatılması gerektiğini söyledi. (Nezir GÜNEŞ-Ahmet AKKUŞ/MARDİN/DHA)