Nusaybin'e acil yardım çağrısı

Nusaybin'e acil yardım çağrısı
Nusaybin'e acil yardım çağrısı
Mardin Baro Başkanı ve yönetim kurlu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, sokağa çıkma yasağının uygulandığı Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşayanların büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu belirterek "Nusaybin halkı yardım bekliyor" dedi. Nusaybin Belediye Eş Başkanı Cengiz Kök "acil yardım" çağrısında bulundu.

RADİKAL - Diyarbakır ve Mardin Baro başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Nusaybin ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ortak bir basın toplantısı düzenledi. Mardin Barosu binasında düzenlenen toplantıya avukatlar adına katılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, açıklamalarda bulundu. 

İlçede halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyleyen Elçi, “11 gün içerisinde su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar giderilmemektedir. Bazı kanalizasyon şebekeleri patlamış. Çöpler kaldırılamamakta. Ekmek, ilaç ve gıda gibi ihtiyaçlar karşılanmamaktadır. Geçen her saat toplumun sağlığı bakımından giderek tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır. Nusaybin halkı yardım bekliyor. Halkın varlığı tehlikeye girmiştir. Sokağa çıkma yasağının anayasal bir dayanağı yok. Bu tedbir ölçüsüz ve toplumu mağdur eden bir tedbirdir. Gerçekten de Kürt meselesi bağlamında bu sorunu daha çok içinden çıkmaz bir hale sokan bir uygulamadır” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN ÇAĞRI

Nusaybin Belediye Eş Başkanı Cengiz Kök de kamuoyuna acil yardım çağrısında bulundu. Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda ilçede silahların yeniden devrede olduğunu belirten Kök, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinin ateş altında olduğunu söyledi.

“Her geçen an insanlık için bir kayıp” diyen Kök, şöyle devam etti: “Birleşin ve bir şeyler yapın. Haksızlığa hukuksuzluğa karşı, insanlık için bir şey yapılacaksa şimdi yapılsın. Bu kentin artık tek bir can daha vermeye tahammülü kalmadı artık.”

(Cihan)