'Nusret'in mayını mı?

Sportif dalış yapan bir grup dalgıç, Çanakkale'de mayın buldu. Askeri yetkililer, mayının, Nusret mayın gemisinin 1915'te döktüğü 50 mayından biri olabileceğini söyledi.

ÇANAKKALE - Sportif dalış yapan bir grup dalgıç, Çanakkale'de mayın buldu. Askeri yetkililer, mayının, Nusret mayın gemisinin 1915'te döktüğü 50 mayından biri olabileceğini söyledi.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sualtı Antrenörü Mehmet Günaydın, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Kıdemli Albay Murad Hatip, Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Alper Saraç ile Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma İhtisas Kulübü eğitmeni Ercan Zeybek, 30 metredeki cismi tesadüfen fark etti. Günaydın, "Cisim 1 metre boyunda, 90 santimetre eninde, armut şeklinde, boynuzlu, patlamamış bir mayın. Nusret'in döktüğü mayınların özelliğini yansıtıyor. Kepez Limanı'na çok yakın. Yanaşan gemiler için tehlike yaratır" dedi. Kurmay Albay Murad Hatip ise "Nusret, Sarısığlar mevkisine 17 Aralık 1915'te 50 mayın dökmüştü. Bu mayının dibe çökerek sabit hale dönüşmüş olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7487067487060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.