NYT: DTP'nin kapatılması açılımı baltalar

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DTP'nin "bölücü faaliyetlerin odağı olduğu" gerekçesiyle açtığı kapatma davasının ikinci gün görüşmelerine başladı.Kapatma davası ile ilgili bir yorum yayınlayan New York Times gazetesi, davanın partinin kapatılması ile sonuçlanması halinde hükümetin "ülkenin Kürt azınlığı ile uzun bir süreden beri devam eden ihtilafı çözme çabalarının baltalanabileceğini" belirttiAnayasa Mahkemesi heyetinin davaya ilişkin dün yaptığı ilk görüşmede karar çıkmamıştı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, Cuma gününden önce bir kararın çıkmasının mümkün gözükmediğini ifede etmişti. Yüksek Mahkeme, karar verene kadar aralıksız her gün bir araya gelecek.

NİTELİKLİ ÇOĞUNLUK ARANACAK-
Anayasa’ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi’nin 11 asıl üyesinin en az 7’sinin oyu gerekecek.

NYT: "DTP KAPATILIRSA HÜKÜMETİN KÜRT ÇABASI BALTALANIR"

Anayasa Mahkemesi’nin DPT hakkındaki davayı esastan görüşmeye başlaması, yurt dışında da dikkat çekti. New York Times gazetesi, davanın partinin kapatılması ile sonuçlanması halinde hükümetin "ülkenin Kürt azınlığı ile uzun bir süreden beri devam eden ihtilafı çözme çabalarının baltalanabileceğini" yorumunu yaptı.
NYT, "Türkiye, Kürt Partisine Yasağı Üzerinde Düşünüyor" başlıklı haberinde Türkiye’de DTP’nin kapatılması konusunun değerlendirildiğini belirterek, Anaya Mahkemesi’nin partinin kapatılması yönünde karar vermesi halinde hükümetin "ülkenin Kürt azınlığı ile uzun bir süreden beri devam eden ihtilafı çözme çabalarını baltalanabileceğini" diye yazdı.
Partinin kapatılması halinde 8 milletvekili dahil, 219 üyesinin beş yıllık bir siyaset yasağı ile karşı karşıya kalacağına işaret eden gazete, bu durumda DTP’nin de 1990 yıllarından beri yasaklanan çok sayıda Kürt partisinin sonuncusu olacağını belirtti.
ABD’li gazete, DTP’nin, şiddeti teşvik ederek ulusal istikrarı zedelemekle ve PKK ile işbirliğini yapmakla suçlandığını kaydederek, PKK ile ihtilafın şimdiye kadar 49 binden fazla insanın ölümüne neden olduğuna da dikkat çekildi.
PKK’nın Türkiye’nin yanısıra ABD ve AB tarafından "terörist" olarak ilan edildiği anımsatıldığı haberde şöyle devam edildi:
"Avrupa Birliği üyeliğini hedefleyen iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, Kürtler ile ilişkileri normalleştirmek için çaba gösteriyor. Önerileri, Kürtçenin, medya ve siyasi kampanyalarda kısıtlama olmadan kullanılmasını ve ülkenin doğusundaki Kürt bölgelerinde kentlerin Kürt isimlerinin iadesini de içeriyor. Ancak Demokratik Toplum Partisi, Kürtlerin etnik kimliğinin Anayasa’da tanınması ve Türkiye’ye dönmek isteyen çoğu PKK üyeleri için af istiyor."
NYT, Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mithat Sancar’ın DPT’nin kapatılması yönündeki bir kararın ancak PKK içerisinde şiddet yöntemlerini teşvik edenlerin elini güçlendireceği değerlendirmesine yer verdi. Haberde, Tokat’ta yedi askerin ölümü ile sonuçlanan saldırı olduğunda PKK tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelendiğini ancak şimdiye kadar ne PKK’nın sorumluğunu üstlendiğini ne de hükümetin suçlamalarda bulunduğunu kaydetti.
Haberde DPT Genel Başkanı Ahmet Türk’ün saldırıyı gerçekleştirenleri kınayarak eylemin Kürt karşıtı hissiyatını körüklemeye yönelik olduğunu söylediğine de dikkat çekildi. (ANKA)