Nâzım Hikmet'e ziyaretçi akını

Hasan Hüseyin Korkmazgil'in 'Haziranda Ölmek Zor' şiirinde "Yıllar var ki ter içinde/ Taşıdım ben bu yükü/ Bıraktım acının alkışlarına/ 3 Haziran 63'ü/ Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta/...

MOSKOVA - Hasan Hüseyin Korkmazgil'in 'Haziranda Ölmek Zor' şiirinde "Yıllar var ki ter içinde/ Taşıdım ben bu yükü/ Bıraktım acının alkışlarına/ 3 Haziran 63'ü/ Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta/ Bir kırmızı gül dalı iğilmiş üstüne/ Yatıyor oralarda/ Bir eski gömütlükte yatıyor usta/ Bir kırmızı gül dalı iğilmiş üstüne/ Okşar yanan alnını/ Bir kırmızı gül dalı/ Nâzım Usta'nın' dizeleriyle andığı Nâzım Hikmet, ölümünün 44'üncü yılında Moskova'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
Nâzım Hikmet'in ünlüler mezarlığı olarak bilinen Novodeviçi'deki anma törenine, 'Mavi Gözlü Dev' filminde şairi canlandıran sanatçı Yetkin Dikinciler, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu, Rus-Türk Araştırmaları Merkezi Başkanı Hakan Aksay ile çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı katıldı. Anma törenine katılımın önceki yıllara kıyasla çok daha yoğun olduğu dikkati çekti.