Nâzımın dizeleriyle uğurlandı

Nâzımın dizeleriyle uğurlandı
Nâzımın dizeleriyle uğurlandı

Evengelia İçgören kocasını son yolculuğuna Yunanca ?Kalu taxidi agapi mou? (İyi yolculuklar aşkım) diyerek uğurladı. Evengelia İçgören, eşinin cenaze namazında da saf tuttu. FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

Hollanda'da düşen THY uçağında ölen işadamı Bülent İçgören dün toprağa verildi. Eşi için Nâzım Hikmet'in dizelerinin yer aldığı bir broşür hazırlayan Evengelia İçgören, kocasını Yunanca 'İyi yolculuklar aşkım' diyerek uğurladı

İSTANBUL - Amsterdam seferini yaparken Hollanda’nın Schiphol Havaalanı’na inişi sırasında düşen Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçakta hayatını kaybeden işadamı Bülent İçgören gözyaşları ve eşinin Yunanca “İyi yolculuklar aşkım” sözleriyle toprağa verildi. İşadamının aynı uçakta bulunan ve kazada yaralanan oğlu Mert İçgören’in tedavisiyse Amsterdam’da sürüyor.
İçgören için dün öğle namazından sonra Ortaköy Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. İçgören’in tabutunun önüne, iki mumun arasında  fotoğrafı, tabutun üzerine ise beyaz güllerden oluşan çelenk konuldu. İçgören’in tabutunun sarılı olduğu yeşil örtünün üzerinde, Kuran-ı Kerim’den alıntılanan “Ecelleri geldiği zaman ne bir saat ertelenir ne de öne alınır” yazıyordu. Bülent İçgören’in eşi Evangelia İçgören, oğlu Emir İçgören taziyeleri kabul etti. 

Eşinin hazırladığı broşür
Cenaze töreni sırasında eşinin fotoğrafına bakarak tabuta sarılıp ağlayan Evangelia İçgören’in Bülent İşgören’e ithaf ettiği bir broşür dağıtıldı. İçgören’in fotografının  yanı sıra bir yelkenli fotoğrafının da yer aldığı broşürde Nâzım Hikmet’in “Uzaktaki şehrimin damları üzerinden ve Marmara Denizi dibinden geçip sonbahar topraklarını aşarak olgun ve ıslak geldi sesin/Bu üç dakikalık zamandı, sonra telefon simsiyah kapandı” dizelerine de yer verildi.
Evangelia İçgören’in Bülent İçgören’e ithaf ettiği broşürde İçgören’in fotoğrafının altına Yunanca ‘İyi yolculuklar aşkım’ anlamına gelen “Kalu taxidi agapi mou” yazılıydı. Tören sırasında yelkenli bir tekne de denizde sürekli tur attı ve cenaze namazının ardından da yelkenini açarak Ortaköy sahilinden ayrıldı. 

Yunanca toplu veda
İçgören için Ortaköy Camii’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazında, Evangelia İçgören de en ön sırada saf tutarak namaz kıldı. Cenaze namazının hemen ardından tabut araca taşınmaya başladığı anda Evangelia İçgören yine Yunanca “İyi yolculuklar” diye haykırırken, İçgörenin yakın akrabaları bu sözü hep bir ağızdan tekrarladı.
Tabut cenaze arabasına konduğunda ise Bülent İçgören’in ablası kardeşine son kez seslendi. Kardeşinin tabutunu okşayan abla “Seni götürüyorlar, annemizin yanına gidiyorsun, annemize selam söyle, güle güle” dedi. Ayakta durmakta zorlanan abla, cenaze aracı hareket ettiğinde ise tabut el salladı. Cenaze daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürülerek toprağa verildi. 

THY çelenk gönderdi
Mezarlığa gitmek isteyenler içinse otobüs tutuldu. THY’nin çelenk gönderdiği törene, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.
İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Hollanda’nın Schiphol Havaalanı’na inişi sırasında düşen Türk Hava Yolları’na ait uçakta Bülent İçgörenin oğlu Mert İçgören de vardı. Ancak Mert İçgören, business sınıfında uçan babasının yanında değil, ekonomi sınıfındaydı. Kazadan yaralı şekilde kurtulan Mert İçgören halen Amsterdam’da tedavi görüyor. ODTÜ mezunu işadamı Bülent İçgören kazada ölen tek Türk oldu. (Radikal)