Nâzım'ın kız kardeşi öldü

Nâzım Hikmet'in 76 yaşındaki kız kardeşi Melda Kalyoncu, dün sabah hayatını kaybetti. Kalyoncu, bir süredir tiroit kanseri tedavisi görüyordu.

İSTANBUL - Nâzım Hikmet'in 76 yaşındaki kız kardeşi Melda Kalyoncu, dün sabah hayatını kaybetti. Kalyoncu, bir süredir tiroit kanseri tedavisi görüyordu.
Kemal Tahir Vakfı'nın kurucusu olan Kalyoncu, yazar Refik Erduran'ın da ilk eşiydi. Nâzım Hikmet ile babaları aynı, anneleri ayrı olan Kalyoncu'nun Murat Erduran isimli bir oğlu ve Melis isimli bir torunu bulunuyor. Kalyoncu, salı günü İstanbul'da, Erduran ailesinin Zincirlikuyu'daki aile mezarlığında toprağa verilecek.
'Kaçış'ın tek tanığıydı
Kalyoncu ağabeyi Nâzım Hikmet'in 17 Haziran 1951'de, Refik Erduran'ın da yardımıyla Türkiye'den ayrılışının tek tanığıydı. Kalyoncu o dönem Erduran
ile nişanlıydı. Nâzım Hikmet Sovyetler Birliği'ne kaçarken, Kalyoncu ağabeyine görünmemek için bir köşeye gizlenmiş, motorun çözülüşünü, ağır ağır çalıştırılışını ve kıyıdan uzaklaşmasını izlemişti.
Kalyoncu daha sonra bir röportajında o an hissettiklerini şöyle ifade etmişti: "Ağabeyimin kaçmaktan başka yapabileceği bir şey olmadığını düşündüm."